Per te shtatin vit radhazi Akademia KULT organizon ndarjen e cmimeve ne te gjitha fushat e artit. 14 fitues dolen nga nominimet duke marre kupen e cmimit KULT 2011 ne 12 kategori te artit si dhe 2 cmime speciale per dy prurje te vecanta gjate vitit 2010. Tashme kthyer ne nje tradite per te kurorezuar fituesit u ngjiten ne skene 24 personalitete te njohura te artit dhe shkences si Ermir Krantja Yllka Mujo Edmond Tupja Muzafer Korkuti David Tukici Reshat Arbana Eva Alikaj Vasjan Lami Llaqi Nako etj. Aktoret Enver Petrovci dhe Artan Imami ishin moderatoret qe krijuan marredhenien e spektaklit me artistet fitues.Ndersa kane shoqeruar mbremjen te ftuarit me pjeset e tyre artistike si duetet kengetareve te njohur Anjeza Shahini amp Dren Abazi dhe Alban Skenderaj amp Miriam Cani apo interpretimi popxhaz i te ftuares speciale kengetares Elina Duni qe vinte nga Zvicra enkas per kete event dhe interpretoi dy kenge. Pjese e spektaklit ishin dhe kercimet e trupes se baletit te Albi Nakos si dhe zeri potent i sopranos Shpresa Beka e cila solli per te ftuarit nje nga ariet me te bukura O don fatale nga opera Don Carlos e Xhuzepe Verdit. Krahas cmimeve ne tradite dy vleresime speciale kete vit shkuan per kompozitorin e njohur Aleksander Peci per te gjithe krijimtarine e tij dhe kontributin ne muziken klasike shqiptare si dhe nje cmim per perkthyesin Robert Shvarc qe pas vdekjes ne vitin 2010 publiku pati mundesine ta njohe ate dhe permes poezise nje botim. Fituesit sipas kategorive te vleresuar nga jurite respektive ishin Artisti Pamor i Vitit-Pashk Pervathi - ekspozite personale pikture ndash Galeria Kombetare e ArteveInterpretuesi lirik i vitit-Inva Mula Olimpia Antonia Xhuljeta ndash Perrallat e Hofmanit Instrumentisti i Vitit- Kristina Petrollari Laco piano - koncert me orkestren e RTSH-se me pjese nga I.Tchaikovsky Koncert per piano Nr. 1 ne si bemol Albumi muzikor i vitit -Irma Libohova ndash Pranga Malli Aktorja e vitit-Eftiola Lacka Thjeshtra - Gjashte personazhe kerkojne autor Regjia e Vitit-Mehmet Xhelili - Gjashte personazhe kerkojne autor Aktori i vitit-Bujar Asqeriu Doktor Gurameto - Darka e gabuar Balerini i vitit-Elton Cefa ndash Parfumi Filmi dokumentar -Kujtim Gjonaj - Eumlndrra e Camerise Libri Studimor dhe Enciklopedik- Pellumb Xhufi ndash Shekulli i Voskopojes 1669-1769 Libri Artistik Lindita Arapi ndash Vajzat me celes ne qafe ndash roman Perkthimi Jonila Godole/ Rainer Maria Rilke ndash Elegji Duine ndash poeme.