www.albania-sport.com -Dinamo u rikthye te titulli i 18-të (2009-2010) pas vetëm një sezoni mungesë, kur për herë të fundit e kishte fituar atë në edicionin 2007-2008, falë kontributit të dyfishtë të Agim Canajt dhe Ilir Dajës.


Ky është dhe titulli i tretë në drejtimin e presidentit Besnik Sulaj, pas dy të parëve të fituar në sezonet 2001-2002 (trajneri Faruk Sejdini) dhe 2007-2008 (Ilir Daja).


Bosit aktual të bluve, i mungon megjithatë trofeu i Kupës së Shqipërisë, të cilin e ka fituar ish-paraardhësi i tij, Mihal Delijorgji në vitin 2003.


Të 18 titujt kampionë të Dinamos janë fituar nga 11 trajnerë të ndryshëm, ku spikat rekordi i Zihni Gjinalit, jo vetëm me 6 trofe – askush më shumë se ai në Shqipëri, por që i ka fituar edhe si trajner-lojtar.
18 TITUJT E DINAMOS

2009-2010 Shkëlqim Muça

2007-2008 Ilir Daja

2001-2002 Faruk Sejdini

1989-1990 Bejkush Birçe

1985-1986 Fatmir Frashëri

1979-1980 Stavri Lubonja

1976-1977 Durim Shehu

1975-1976 Durim Shehu

1974-1975 Sabri Peqini

1972-1973 Skënder Jareci

1996-1967 Skënder Jareci

1960 Zyber Konçi

1956 Zihni Gjinali

1955 Zihni Gjinali

1953 Zihni Gjinali

1952 Zihni Gjinali

1951 Zihni Gjinali

1950 Zihni Gjinali
FITUESIT E KAMPIONATEVE2010 Dinamo

2009 Tirana

2008 Dinamo

2007 Tirana

2006 Elbasani

2005 Tirana

2004 Tirana

2003 Tirana

2002 Dinamo

2001 Vllaznia

2000 Tirana

1999 Tirana

1998 Vllaznia

1997 Tirana

1996 Tirana

1995 Tirana

1994 Teuta

1993 Partizani

1992 Vllaznia

1991 Flamurtari

1990 Dinamo

1989 Tirana

1988 Tirana

1987 Partizani

1986 Dinamo

1985 Tirana

1984 Elbasani

1983 Vllaznia

1982 Tirana

1981 Partizani

1980 Dinamo

1979 Partizani

1978 Vllaznia

1977 Dinamo

1976 Dinamo

1975 Dinamo

1974 Vllaznia

1973 Dinamo

1972 Vllaznia

1971 Partizani

1970 Tirana

1968 Tirana

1967 Dinamo

1966 Tirana

1965 Tirana

1964 Partizani

1963 Partizani

1961 Partizani

1960 Dinamo

1959 Partizani

1958 Partizani

1957 Partizani

1956 Dinamo

1955 Dinamo

1954 Partizani

1953 Dinamo

1952 Dinamo

1951 Dinamo

1950 Dinamo

1949 Partizani

1948 Partizani

1947 Partizani

1946 Vllaznia

1945 Vllaznia

1937 Tirana

1936 Tirana

1934 Tirana

1933 Skenderbeu

1932 Tirana

1931 Tirana

1931 Tirana


Burimi: Albania-sport.com
Kliko per te na ndjekur ne Twitter

E Merkure, 21 Prill 2010
Shto dhe ti komentin tendEmri dhe e-maili