Me prezantimet e katr shteteve, procesi pr interpretimin e ligjshmris s pavarsis s Kosovs, i ka vazhduar punimet. Ksaj radhe duke dhn argumente t shumta, pro shtetsis s vendit ton kan dal Kroacia dhe Danimarka, kurse Kina dhe Qiproja e kan kundrshtuar pavarsin e Kosovs.Me nj interesim t veant sht pritur argumentimi i Kroacis, si nj nga shtetet e dala nga ish- Jugosllavia.Duke dal n mbrojtje t pavarsis s Kosovs, prfaqsuesja e Kroacis, Andrea Metelko Zgombiq ka thn se pavarsis s Kosovs i ka paraprir nj proces i gjat politik, ndrsa ka riprsritur se edhe faktin tjetr se Kosova sht nj rast sui-generis dhe si i till duhet t vazhdoj t trajtohet.Si transmeton Kosovapress, Zgombiq ka thn se shpallja e pavarsis s Kosovs sht n harmoni me t drejtn ndrkombtare dhe se ajo nuk e ka cenuar me asnj dispozit t drejtn dhe dispozitat ndrkombtare.Q me Kushtetutn e vitit 1974, Kosova ishte njra nga tet njsitet federale dhe kishte shum atribute shtetrore. Nuk ka asnj rregull n t drejtn ndrkombtare q ndalon ose sanksionon shpalljen e pavarsis s ktij vendi, sht shprehur Metelko Zgombiq, duke theksuar n kt rast represionin e dhuns q ishte ushtruar mbi shqiptart gjat tr funksionimit t ish- Jugosllavis dhe sidomos nga Serbia.Para Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis n Hag rreth legjitimitetit t shpalljes s pavarsis s Kosovs, do t paraqitet prfaqsuesi i Danimarks, i cili pritet t dshmoj n favor t Kosovs dhe shpalljes s pavarsis m 17 shkurt t vitit 2008.Ndrkoh, gjat paraqitjes n Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis, ambasadorja e Kins n Holand, Su Hanin duke u mbshtetur kryesisht n Rezolutn 1244 ka dhn vlersime se me shpalljen e pavarsis s Kosovs sht shkelur integriteti territorial i Serbis.Rezoluta 1244 ka ftuar pr autonomi substanciale t Kosovs dhe shpallja e pavarsis ishte shkelje e Rezoluts 1244. Respektimi i integritetit territorial sht parim fundamental i OKB-s dhe shkelja e ktij parimi gjithnj ka uar drejt tensioneve dhe konflikteve, sht shprehur Hanin, duke theksuar se GJND-ja nuk duhet t jet neutrale rreth ksaj problematike.Prfaqsuesja e Kins ka mbyllur paraqitjen e saj me pohimet se Pekini gjithnj sht angazhuar pr zgjidhje politike dhe t pranueshme pr palt e konfrontuara n Ballkan.N kt seanc sht paraqitur edhe Qiproja, prfaqsuesit e s cils me argumentet e prezantuara ishte n ann e Serbis, pasi q theksuan se secesioni nuk sht akt neutral, andaj rrjedhimisht edhe Gjykata Ndrkombtare n Hag duhet t deklarohet pr kt shtje.Po ashtu nj aspekt tjetr i ngritur nga ky vend ishte edhe fakti se Qiproja e mohon se Kosova ishte rast sui generis, ndrsa prfaqsuesit e Qipros theksuan se vetvendosja nuk u takon pakicave, duke i cilsuar si t till shqiptart e Kosovs.