Ministria e Jashtme n Tiran ka thirrur n nj takim ambasadort q prfaqsojn vendin ton n bot. Konferenca e ambasadorve t Shqipris n bot, sipas Ministris s Jashtme, sht thirrur nga kreu i ktij institucioni, Ilir Meta. N nj deklarat nga Ministria e Jashtme, thuhet se konferenca e ambasadorve do t analizoj punn e shrbimit t jashtm pr periudhn 1-vjeare. N takimin me ambasadort, msohet se do t prcaktohen prioritetet dhe objektivat pr vitin e ardhshm. Konferenca drejtohet nga ministri i Jashtm, Ilir Meta, ndrsa theksi q n fillim t analizs sht vn n marrdhnien e Shqipris me partnert strategjik si dhe roli i vendit ton n afirmimin e shtetit t Kosovs.