Rreth 30 studentt e brezit te par t Shkolls Shqiptare te Studimeve Politike, u diplomuan sot me nje ceremoni ku ishte i pranishem edhe presidenti i republikes Bamir Topi. E para eksperienc n studimet politike n Tiran, u cel ne fillim te ketij viti me mbshtetjen e Kshillit t Europs dhe zyrs s tij n Shqipri.I pranishm n aktivitet, drejtori i prgjithshm pr demokraci dhe cshtje politike i Kshillit t Europs Zhan Lyi Lro, theksoi se Shqipria ka hyr tashm mes vendeve t tjera t Europs qndrore dhe Lindore t cilat kan shkolla politike n kryeqytetet e tyre.

Ne nuk synojm q kta t rinj t futen n kuvend apo qeveri. Ne synojm q ata t japin kontributin e tyre n sjelljen e nj fryme t re bashkpunimi dhe mirkuptimi politik n Shqipri-tha Lro.Ambasadori i Komisionit Europian n Tiran, Helmuth Lohan, vuri n dukje rndsin e studimeve politike, n prmbushje t atyre standarteve t krkuara nga BE. M pas kan prshndetur edhe disa prej t diplomuarve t par t ksaj shkolle q vijn nga administrata publike, media, shoqria civile etj. Ata vun n dukje rndsin e prgatitjes akademike pr brezin e ri t politikanve shqiptar, si nj domosdoshmri pr integrimin e vendit n strukturat euroatlantike