Tiran
Historia tronditse e studentes s ekonomikut

Edhe pse policia dhe gjykata ia kishin ndaluar takimet me ish t dashurn, nj 30-vjear jo vetm q e ka takuar, por e ka krcnuar dhe dhunuar bashk me t atin e saj. Ngjarja e rnd ka ndodhur n Vor t Tirans, prpara pallatit t posts, ku ndodhet edhe nj bank, ndrkoh q autori sht arrestuar nga policia. Policia e kryeqytetit tha se Komisariati Nr. 6 ka vn n pranga Alfonc Gjokn, 30 vje, i dnuar m par pr plagosje t leht. Sipas t dhnave, n datn 10 t ktij muaji, n orn 22:00, n Vor, te posta, ai ka rrahur me grushte, Bashkim Bejten, 50 vje dhe vajzn e tij, Arjola Bejte, 20 vjee, e cila m par ka qen e dashura e Gjoks. Policia tha se ai kishte ushtruar dhun ndaj vajzs edhe nj her tjetr. Sipas t dhnave, Arjola Bejte ka pasur nj lidhje dashurie me Alfonc Gjokn n vitin 2009. Fillimisht marrdhniet midis tyre kan qen t mira, por m pas, pr shkaqe q lidhen me sinqeritetin e t paditurit, kjo lidhje sht ndrprer nga Arjola. Pr kt shkak, n datn 28 qershor 2010, kur Arjola Bejte po kthehej nga fakulteti, pasi studion pr ekonomik, posht pallatit t saj Alfonci e ka goditur me grushte dhe e ka krcnuar q t vazhdonte lidhjen q kishte pasur me t. Kto krcnime kan filluar m prpara ksaj ngjarjeje, n ambiente t ndryshme si n Fakultetin Ekonomik dhe n furgonin e linjs Tiran-Vor, me t ciln paditsja qarkullon. Nna e Arjols ka deklaruar se vajza ishte ndar nga i padituri disa muaj para ngjarjes. Ai e krcnonte n mnyr t vazhdueshme. “Kam par q i drgon mesazhe vajzs sime se do t drgoj gra n dyqan dhe do t m rrihnin mua. Njher m ka drguar motrn e vet, q quhet Jeta, dhe vllan e tij, q quhet Ardian, dhe m kan krcnuar q mos t shkoja n gjyq. Di q edhe djalin tim, Euglen Bejte, i cili sht 15 vje, ditn kur ka rrahur vajzn, ai ka qen me dy shok, ai e ka krcnuar me pistolet”, ka deklaruar nna e Arjols. Pr kt, gjykata ia kishte ndaluar Gjoks t’i afrohej ksaj familjeje, por ai ka dal sipr ligjit, duke iu afruar dhe duke i keqtrajtuar. Pr kt, policia ka vendosur arrestimin e tij.
#