Tiranë- 33 punonjs t Policis s Shtetit, t nivelit t par dhe t mesm drejtues, kan prfunduar me sukses nj program trajnues 4 javor Pr aftsit drejtuese dhe menaxheriale t Lidershipit, organizuar nga Policia e Shtetit n bashkpunim me Prezencn e OSBE-s n Shqipri, me synim rritjen e standardeve profesionale t punonjsve t policis.


N ceremonin e zhvilluar me kt rast ishin t pranishm Zv/Ministri i Punve t Brendshme, Ilirjan Mustafaraj, Zv/Drejtori i Prgjithshm i Polcis s Shtetit pr Sigurin Publike, Altin Qato dhe Zv/Ambasadori i Prezencs s OSBE-s n Shqipri, Robert Wilton.


Gjat ksaj ceremonie punonjsit e policis t trajnuar morn çertifikata nga Insituti pr Lidership dhe Menaxhim i Britanis s Madhe, ekspertt e t cilit zhvilluan trajnimin nn kujdesin e OSBE-s.


Zv/Ambasadori i Prezencs s OSBE-s n Shqipri theksoi faktin se vendosja e nj sistemi edukimi t qndrueshm t akredituar, q i ofron trajnime cilsore Policis Shqiptare dhe institucioneve t tjera t siguris publike sht thelbsore. Po ashtu Wilton evidentoi se pr Prezencn e OSBE-s, ceremonia e sotme duhet par si pjes e nj prpjekje strategjike afatgjat pr t prmirsuar profesionalizmin n Policin e Shtetit Shqiptar, t ciln do t vijojm ta mbshtesim.


Ndrkoh Zv/Drejtori i Prgjithshm pr Sigurin Publike, Altin Qato, duke falenderuar ekspertt ndrkombtar, t cilt zhvilluan trajnimin e punonjsve t policis dhe Prezencn e OSBE-s pr mbshtetjen e vazhdueshme q i ka dhn Policis s Shtetit, shprehu bindjen se ndjekja e këtij kursi i ka ndihmuar punonjsit e policis të përfitojn njohuritë e nevojshme mbi drejtimin dhe manaxhimin sa më të mirë të njësive, që drejtojn në terren gjatë dinamikës së përditshme.


Ky program trajnimi q nga fillimi i tij ka mundsuar trajnimin e mbi 100 punonjsve t Policis s Shtetit, prfshir dhe punonjs t Policis s Kufirit e Migracionit, duke dhn nj kontribut t çmuar n rritjen e profesionalizmit t punonjjsve t policis.