"50 cent"-i ka buzqeshjen q shumica n Kosov shpresojn ta ken s shpejti. N nj koncert elektrizues, n nj sken t hapur dhe n nj nat t acart, rrepisti nga Kuinsi, Nju Jork, ishte stari m i njohur amerikan q dha nj koncert n Prishtin.Shumkush kishte menduar se "50 cent"-i nuk do t vinte pr shkak t paralajmrimeve pr nj kriz t dhunshme nga disa pal n krizn lidhur me Kosovn. Policia ishte e pranishme kudo prreth stadiumit."Nuk kam anuluar asnjher nj koncert t programuar n karriern time", u shpreh "50 cent"-i me sy q i ndrisnin dhe me buzqeshjen e gjer t nj burri, i cili ka gjetur rrugn e tij t suksesit n koh t errta dhe t ashpra."Kam qen n Irak. Kam dhn koncert pr ushtart. Kam shkuar n Izrael, n Bejrut, ku nisn bombardimet nj jav pasi isha larguar", tha ai dje n nj intervist pr agjencin Reuters prpara se t ngjitej n sken para nj turme prej 25 000 adhuruesish."Nuk do t kisha mundsi t njihja botn nse nuk do t shkoja gjithkund. Muzikn time e shoh si thyerje t pengesave t gjuhs", u shpreh artisti."50 cent" dha koncertin e tij n nj stadium futbolli q ndodhet midis rrnojave t nj stacioni t policis serbe, t bombarduar nga NATO-ja n vitin 1999, dhe nj stacioni t madh hekurudhor, ku mijra shqiptar t Kosovs ishin drguar nga trupat serbe n kohn e lufts.DUKE I DREDHUAR VDEKJESArtisti 32-vjear amerikan i muziks hip-hop u rrit n ann e varfr t qytetit t Nju Jorkut, mbeti jetim shum i vogl dhe kaloi shum vite duke i dredhuar vdekjes n nj ambient droge dhe armsh, deri n shprthimin e talentit t tij pr hedhjen e vargjeve n rim dhe ritme muzikore.Ai ka nnt plag nga arm zjarri dhe nj list n rritje t albumeve muzikore. Shqiptart e Kosovs, q betohen se shum shpejt do t shpallin pavarsin pavarsisht nga kundrshtimi i Serbis, mund t identifikohen me kt: pr shum vite ata ishin qytetar t dors s dyt derisa luftuan pr lirin e tyre me nj kosto t lart jetsh njerzore."sht e nevojshme t kalosh rrethana t atilla dhe publiku krkon at q n t vrtet prjeton", tha kngtari lidhur me popullaritetin e tij n bot."50 cent" nuk mbshtet nj linj t caktuar politike n mosmarrveshjet midis Perndimit dhe Serbis lidhur me statusin e Kosovs. Prania e tij n Prishtin gzoi t rinjt kosovar. Jasht stadiumit gjendeshin pothuajse aq adhurues sa edhe brenda tij."Ishte e shklqyer. Sonte pam '50 cent'-in dhe shpresojm gjja tjetr q do t shohim sht pavarsia" u shpreh e reja Edona Ahmeti.