Nga: Jannis Papadimitriou


Ndarja ishte e shpejt dhe pa dhimbje, por e prgatitur mir. Pas vizits n kish, ministri i Mbrojtjes doli prpara kamerave t dieln (13.01),lidhur me takimin me kryeministrin e majt Alexis Tsipras. Biseda zgjati vetm dyzet minuta.


N deklarata t veçanta, t dy politikant falënderuan njeri-tjetrin pr bashkpunimin dhe madje shprehn keqardhje pr mbarimin e ktij bashkpunimi. Kammenos foli pr nj dit historike” pr partin e tij populiste t djatht ANEL dhe theksoi, se nuk kishte asnj opsion tjetr prveç. largimit nga qeveria. Arsyeja sht kompromisi m i fundit n debatin pr Maqedonin, t cilin Tsiprasi e mbron plot energji dhe q synon t´ia paraqes parlamentit sa m par.


Kammenos deklaroi se ai ka thn gjithmon, se nuk do t pranoj asnj kompromis lidhur me debatin pr emrin e fqinjit verior pr sa koh prmendet koncepti Maqedoni”. Tani ai do t´i bj thirrje t gjitha forcave patriotike” t forcojn partin e tij pr t penguar kompromisin me vendin fqinj.


N rastin m ekstrem ai do t’i drejtohet Gjykats s Lart Adminsitrative t Greqis dhe do t nxjerr n rrug pasuesit e tij. Ish-ministrin e Jashtm, Nikos Kotzias, q kishte marr pjes n Marrveshjen pr Maqedonin, ai e akuzoi q ka cnuar “soverenitetin kombtar. Kotzias nga ana e tij tha (13.01) se Kammenos duhet t isht larguar m par.


Vota e mosbesimit brenda javs


Çfar thot kryeministri? Pas takimit me Kammenos Aleksis Tsipras deklaroi se do t krkoj votbesimin n ditt n vazhdim. T martn (15.01) do t filloj debati dhe m s vonti t enjten (17.01) do t dal rezultati.


Partia e Majt Syriza e Tsiprasit ka 145 nga 300 deputett n Parlament. Megjithat Tsiprasi duket optimist, se do t ket pas vehtes shumicn e domosdoshme duke marr vota nga deputet t pavarur dhe madje edhe nga partia ANEL. Kt rrezik duket se e ka kuptuar edhe Kammenosi, i cili krcnoi me prjashtim nga partia t atyre deputet q do t votonin pro Tsiprasit n kmbim t nj posti qeveritar.


Politologu Levteris Koussoulis mendon se ka shum mundsi q Tsipras t fitoj n parlament votbesimin dhe se parlamentar t veçant t ANEL-it do t votojn pr t. Largmi i Kammenos-it nuk ishte aq i dhimbshm sa u mundua t paraqitej. Kshtu t dy politikant do t mund t prqndrohen n zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Kammenos do ta bj çshtjen e Maqedonis tem qendrore t fushats elektorale kurse Tsiprasi do t kthehet n temat e tij tradicionale. Nuk sht çudi q pas zgjedhjeve t dyja partit edhe pse jo t njjta, t bashkpunojn prsri, tha Koussoulis.


Marrveshja pr Maqedonin pason


Nse Tsprasi do t fitoj votbesimin n parlament ai do ta sjell pr votim Marrveshjen pr Maqedonin. N kt votim ai nuk mund t shpresoj n vota nga deputetë t partis ANEL. Megjithat sht e mundur q deputet t veçant nga partia sozial-liberale “To Potami ose edhe parlamentar t pavarur t votojn pro kompromisit me vendin fqinj. Edhe kryetari i konservatorve n opozit, Mitsotakis ka deklaruar n mnyr t prsritur se sht kundr kompromisit t arritur s fundmi.


Nse marrveshja do t hidhet posht nga parlamenti, Tsiprasit nuk i mbetet gj tjetr veçse t thrras zgjedhje t parakohshme parlamentare. Politologu Koussoulis mendon se strategjia e kryetarit t qeveris jan zgjedhjet e parakohshme edhe nse çdo gj shkon sipas planit dhe marrveshja pr Maqedonin aprovohet nga parlamenti. “Tsiprasi nuk do t pres deri n zgjedhjet e rradhs parlamemtare q duhet t mbahen n vjesht. M s vonti n maj do t ket n Greqi zgjedhje parlamentare, beson politologu.


15 janar 2019 (gazeta-Shqip.com) / DW