Përkrah Jorida Tabakut dhe Dashamir Shehit nga PD, emri i tij është lakuar si ai i një kandidati të mundshëm , që opozita e bashkuar mund të vendosë përballë kryebashkiakut Erion Veliaj në Tiranë, në zgjedhjet lokale të 30 qershorit 2019.


Por, Ylli Manjani me një postim të gjatë në Facebook i është përgjigjur të gjithë kureshtarëve për këtë hipotezë, e cila duhet thënë se është pëlqyer edhe nga kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, që nga ana e saj i është referuar Manjanit si kandidat i mundshëm për Bashkinë e Tiranës.


Brenda janarit do të kemi emra. Kemi diskutuar Dash Shehin, Ylli Manjanin, e shumë e shumë të tjerë, shprehej Kryemadhi në një intervistë televizive dy ditë më parë.


Por ish-ministri i Drejtësisë, thotë se, nuk kam marrë asnjëherë asnjë propozim zyrtar nga asnjë forum i asnjërës parti për të qenë kandidat dhe ndër të tjera thekson se Tiranës, i duhet një kryebashkiak jopolitik, që të përqendrojë vëmendjen te qytetarët dhe jot e axhenda që mund ta katapultojë në krye të një partie.


POSTIMI I PLOTË:


Sqarim:


Për të gjithë miqtë e mi këtu në FB si dhe gazetarët që kërkojnë nga unë një koment, mbi kandidimin për Bashkinë e Tiranës.Nuk kam marrë asnjëherë asnjë propozim zyrtar nga asnjë forum i asnjerës parti për të qenë kandidat.


Unë vetë nuk e kam menduar për asnjë çast këtë gjë. Në kuptimin që nuk më ka interesuar ndonjëherë kjo gjë.


Ka patur njerëz dashamirës të mi, politikanë, gazetarë dhe të tjerë që e kanë shprehur këtë gjë si dëshirë e tyre. Në këtë grup bën pjesë edhe kryetarja e LSI Zonja Monika Kryemadhi.


E përsëris ka qenë një dëshirë e tyre dhe jo një propozim zyrtar e aq më pak pranim nga ana ime.


Kjo është e vërteta.Publikisht jam shprehur disa herë se do të mbështes me shumë zell idenë e kandidatëve jo politikë për bashkinë e Tiranës.


Tirana që prej vitit 2000 ka qenë peng i kryetarëve me axhendë politike. Kjo pengmarrje në thelb ka dëmtuar qytetin, i cili u mbush me ndërtime kuturu ose u la pa financim e pa kontroll për shkak të debatit politik.


Për vite me radhë qyteti mbeti pa një plan rregullues, për shkak të këtij debati. Ndërtimet kuturu, gjej tokë e hap themele me studime pjesore u bënë nën justifikimin qeveria sna jep kompetenca nën këtë okelio qyteti mori drejtimin e zhvillimit kaotik që shohim sot.


Për fat të keq edhe Tirana aktuale është pjesë e axhendës politike personale të kryetarit aktual. Ai si paraardhësit e tij, po e përdor bashkinë jo për punët e qytetit, siç propagandon, por për të forcuar kultin e tij si person. Kult i cili sugjeron gjerësisht se Ai është paardhës i Edi Ramës.


Në këto kushte, sugjerimi im ka qenë dhe mbetet që opozita të mbeshteste një kandidat tërësisht jo politik. Një inxhinier, menaxher, gazetar apo një profesionist të lirë që qytetaria e pranon me shumë qejf.


E përsëris: Tirana ka nevojë për kryetar Bashkie që të punojë për qytetin jo për partinë.


Dikush nga krahët politikë duhet ta hedhë hapin e depolitizimit të bashkisë Tiranë. Do t dëshiroja që të ishte opozita e sotme e para që ta bënte këtë gjë.


Në këtë kontekst e kam parë dhe trajtuar edhe dëshirën dashamirëse të atyre që mendojnë se une mund të jem një kandidat.


Dua sdua unë, pavarësisht se mbetem kritik me partitë, formalisht jam ende anëtar i forumeve dhe kam mbajtur fuksione politike të larta. Pra emri im lidhet me politikë, pavarësisht se mendimet që shpreh janë krejt miat.


Kritikën ndaj Erion Velisë nuk e kam si rival, por si qytetar i zhgënjyer që dikur e ka votuar me shumë qejf.


Ndaj sot nuk kam se çfarë ti shtoj më shumë kësaj ideje që e kam stërthënë.Aktualisht është më alarmante fakti që nuk do mund të bëhen zgjedhje sesa kush konkurron në to.


Dje kam shkruar se zgjedhjet e ardhëshme zgjedhësit do jenë pa karta identiteti, në lista votimi që sdihet se ku dhe të kanosur nga të fortët.


Këto janë fakte dhe jo supozime. Janë detyra ligjore që qeveria nuk i ka kryer dhe do ta ketë të vështirë për ti kryer.


Kjo është çështja kryesore që duhet të na shqetësojë!


5 dhjetor 2018 (gazeta-Shqip.com)