Do t ushtroj “sovranitetin” izraelit n Bregun Perndimor t Jordanit duke mos br asnj dallim mes t gjith bllokut t vendbanimeve dhe atyre q jane t izoluara, tha kryeministri i Izraelit Benjamin Netanjahu n nj intervist televizive. Ai theksoi, se ka arritur q presidenti i SHBA-s, Donald Trump, t njoh si territor izraelit Kodrat e Golanit. Tani synohet kalimi n “fazn tjetr”.


Nj zdhns i presidentit palestinez Mahmud Abbas i tha agjencis s lajmeve Reuters, se t tilla hapa dhe deklarime nuk i ndryshojn faktet. Vendbanimet jan ilegale dhe duhet t hiqen.


Ndrkoh m shum se 400.000 banor jetojn n Bregun Perndimor t Jordanit t pushtuar q nga viti 1967 dhe 200.000 t tjer n Jeruzalemin Lindor t aneksuar prej Izraelit. OKB-ja i konsideron kto vendbanime izraelite n zonat e pushtuara paletineze si ilegale.


N nivel ndrkombtar ndrtimi i vendbanimeve izraelite konsideorhet si nj ndr pengesat m t mdha pr nj zgjidhje t qendrueshme paqsore n Lindjen e Mesme, sepse vendbanimet ngrihen n nj vend, t cilin e pretendojn si shtetin e tyre palestinezt.


Mesazh zgjedhsve nacionalist?


Deri tani partneri ultra-nacionalist i koalicionit t qeveris s Netanjahut ka krkuar, q t shtrihet sovraniteti izraelit edhe n Jordanin Perndimor. Netanjahu vet n t kaluarn sht shprehur pr krijiin e nj shteti palestinez t demilitarizuar. Deklarimet e tij tani pak para zgjedhjeve parlamentare t martn duket se synojn trheqjen e votave t zgjedhsve nacionalist, t cilt jan kundr zgjidhjes paqsore me palestinezt.


Netanjahu synon nj mandat t pest si kryeministr. N anketime parashikohet nj gar pik m pik mes partiss tij Likud dhe aleancs s qendrs blu-bardh. At e krcnon edhe nj padi pr shkak t kuzave pr korrupsion. N kulmin e fushats elektorale prokurori i prgjithshm deklaroi, se do t ngrej padi kundr kryeministrit pr ryshfet, mashtrim dhe shprdorim t besimit n tri raste.