T kesh stres nuk sht gj e mir e posarisht gjendja mund t jet shum e keqe, nse stres kan bankat. U publikuan rezultatet e t ashtuquajturit testi i stresit i 91 bankave t mdha evropiane. Shtat prej 91 institucioneve financiare evropiane nuk kan arritur t kalojn t ashtuquajturin test t stresit. Bankat gjermane Postbank dhe NordLB kan arritur me vshtirsi t kalojn testin e stresit. Si msohet nga rezultatet e publikuara pas mbylljes s bursave nga organi i kontrollit t bankave evropiane, kto dy institucione financiare jan renditur nn kuotn prej shtat pr qind t testit. Pr t kaluar testin ishte i nevojshm kalimi i kuots prej gjasht pr qind. Gjithsej, n testin e stresit kan marr pjes 14 banka gjermane. Institucioni i vetm bankar gjerman q nuk arriti t kaloj at ishte, si pritej, banka e shtetzuar e patundshmrive Hypo Real Estate (HRE). N mesin e bankave, q nuk kan arritur t kalojn testin sht edhe banka greke Atebank dhe disa banka t kursimeve n Spanj. Ekspertt kishin llogaritur se testin nuk do ta kalojn dhjet institucione financiare. Kryeministrat e qeverive t vendeve t BE-s e kishin paraqitur kt test thjesht e bukur: ne do t'i testojm bankat tona se sa jan n gjendje t prballojn krizat dhe do t shohim q sistemi financiar evropian sht i shndosh dhe do t jemi prfundimisht t qet nga spekulantt.


"Un besoj q n gjendjen aktuale megjithat sht e rndsishme q ne t kemi maksimumin e transparencs. Ku nuk do t ket m mundsi q t prhapen thashetheme. Kshtu q mendoj se kjo sht mundsia m e shpejt pr t qartsuar kto gjra", - u shpreh Kancelarja gjermane Angela Merkel n samitin e fundit t BE-s para pes javsh, kur u vendos pr publikimin e rezultateve t testit t stresit n mbar Evropn.


Megjithat, Angela Merkeli nuk e prshkroi tr realitetin evropian. Gjat planifikimit kishte shum vshtirsi: kriteret pr testin duhet t prmirsoheshin, pr shkak se tregjet e konsideronin at si shum t pakujdesshm, mbikqyrsit dhe menaxhert e bankave thoshin se sht e diskutueshme se sa thell duhet t lejojn institucionet financiare t grmohet n dokumentet e tyre. Bile edhe data e shpalljes s rezultateve vihej n pikpyetje. Nj bankier i lart e quajti tr kt si nj katastrof mesatare intelektuale.


Gjithsej jan testuar 91 banka t mdha evropiane, n mesin e tyre 14 banka gjermane. Me kt test sht kontrolluar, nse bankat jan t prgatitura pr t mbijetuar turbulencat dhe rnien eventuale t ekonomis. Por nuk sht simuluar nj falimentim komplet i shtetit. Kancelarja gjermane, Angela Merkel nuk e konsideron t nevojshm nj simulim t till pr shkak se pr kt tashm sht ngritur nj mburoj shptimtare pr Euron, e cila ka pr qllim edhe pengimin e falimentimit t shteteve. "Por ne nuk duhet t'i kushtojm aq shum vmendje testit t stresit, sa t pranojm gjra trsisht jorealiste".


BE-ja shpreson se m brjen publik t ktij raporti n tregjet financiare do t rikthehet besimi se bankat jan t gatshme t prballen me kriza t reja eventuale. Por vetm tani pas publikimit t rezultateve t testit do t kuptohet nse ia ka vlejtur stresi pr testin e stresit apo stresi i vrtet do t filloj tani.