sht ndoshta fat i keq pr shqiptart q n kto vite demokraci, mjaft shpesh jan prballur me fatkeqsi t tipit Otranto, Fark, Grdec apo t tjera t ngjashme me kto. Puna sht se do gj rndon mbi kurrizin e popullit, pavarsisht gabimeve t pranuara nga shkaktarrt e tyre. E vler kan parat e investuara nga qeveria pr zonn e shkatrruar apo dorheqja e Ministrit t Mbrojtjes n nj moment kur familjart e atjeshm kan humbur m t dashurit e tyre. Apo pse jo, krkesat e parreshtura t opozits pr dorheqje t ministrit n fjal, t kryeministrit apo t ndonj tjetr personi q mund t jet ngatrruar n kt tragjedi, vler mund t ken? A i qetsojn plagt e banorve, fatkeqsia e t cilve mund t jet pjes e jets s do shqiptari me kto koh q po kalojm?E ndrsa palt ktu shkmbejn replika midis tyre dhe mundohen t shfajsohen apo t fajsojn, n Grdec jan ato nna e baballar, ato motra e vllezr q qajn pr m t dashurit e tyre. Politikant shqiptar, duket se jan msuar t mbulojn mjaft mir raste t tilla, pasi n momentet kur hedhin firmn pr nj marrveshje, s pari shikojn interesat e tyre, duke menduar se pas katr vitesh qeverisjeje nuk do t jet m n at post dhe me do mnyr duhet ta shfrytzoj; dhe m pas shikojn interesat kombtare, gj kjo opsionale.Teksa ndiqja deklaratn e dorheqjes s zotit Mediu, mu duk si nj rol tragjedie apo drame, i luajtur mjaft mir nga nj aktor profesionist. Ktu nuk e v n dyshim hidhrimin e zotit Mediu pr ngjarjen e rnd t ndodhur n Grdec, pasi edhe ai vet sht prind e vlla i dikujt tjetr. Por ky veprim nuk pastron at q ndodhi. Jo more zotri, kt gj duhet ta mendoje q n fillim kur hodhe firmn me kontraktort amerikan. Vet posti q ministrat gzojn, nuk ua lejon luksin q t firmosin dhe t ln t lir paln tjetr t bj t doj.Me far t drejte del nj ministr apo kryeministr dhe thot q n firmn e kontraktuar mund t ket patur punonjs n t zez. Kjo, me t vrtet q sht nj realitet mbar shqiptar, por n vende t tilla aq t rrezikshme, kurrsesi nuk mund t tolerohen gabime t ktij lloji. Mediat mbar botrore dhan lajmin e faqes s zez t shqiptarve t cilt n fabrika montimi armsh punsojn gra dhe fmij. Ndrsa politikant tan, n nj mnyr apo n nj tjetr dalin dhe shfajsohen.Minsitri Mediu ndoshta sht ndr m t suksesshmit e kabinetit qeveritar, por bomba i plasi atij n dor. Po t hetosh me imtsi, sa e sa fenomene t tjera dalin do t dalin n shesh edhe nga antart e tjer t qeveris e punonjs t tjer pran tyre. Po nse do t ishin t majtt n pushtet, vall a do t ishte ndryshe? Nuk e besoj. Varfria e politiks shqiptare u ka mbuluar syt politikanve, qofshin t majt apo t djatht dhe nuk i l ata t shikojn tutje tek njerzit q vuajn do dit e m shum varfrin q i ka mbuluar, mimet e pabrballueshme, korrupsionin n shndetsi e kudo etj etj si kto. Nuk uditem nse n nj t ardhme jo shum t largt, ministri i dorhequr Mediu, t marr nj tjetr post akoma m t rndsishm n qeveri, pasi dorheqja e tij u komentua edhe nga vet zoti Berisha si nj detyrim moral.Tashm duhet t ket ardhur koha q detyrimet morale t mos mbeten si zgjidhje t shtjeve. Nse bhet fjal pr drejtsi, ather Prokuroria e Prgjithshme, duhet ta analizoj me mjaft kujdes kt shtje dhe ti shkoj deri n fund. Pavarsisht simpatis q edhe un vet mund t kem pasur pr punn e tij q t paktn shikonim nga jasht, Ministri Mediu dhe t gjith ata q kan edhe gishtin m t vogl n kt loj t pist q kushtoi jetn e t paktn 17 vetve, shifr kjo q mund t rritet akoma m shum, n emr t drejtsis dhe shtetit ligjor dhe si detyrim ndaj atyre viktimave, familjarve t tyre dhe t mbar popullit shqiptar, duhet t vihen para drejtsis duke u ngarkuar me t gjitha prgjegjsit q u takojn.