Qeveria e Kosovs ende nuk e ka shtrir ndikimin e saj n mbi 30% t territorit q kontrollohet nga strukturat paralele serbe. Kshtu u shpreh Sekretari i Prgjithshm i Aleacs pr Ardhmrin e Kosovs Burim Ramadani, duke shtuar se kjo vrtetohet me emrimin e gjyqtarve dhe prokurorve serb n Mitrovic dhe me vizitat e politikanve serb n Kosov.
“Qeveria dhe shteti i Kosovs, nuk kontrollon nj pjes t madhe t
territorit t vet. Rreth 30 pr qind t territorit sht n kuadr t
strukturave paralele ku prfshihet edhe veriu i Kosovs dhe kjo sht
nj gjendje vrtet fatkeqe t cils nuk i gzohet askush q mendon t
punoj pr shtetin e Kosovs dhe t gjitha manipulimet e opinionit publik
q kan ndodhur nga Qeveria e Kosovs jan demantuar edhe gjat ditve
t fundit t vitit 2009 me emrimin e gjyqtarve dhe prokurorve t
Serbis n Kosov dhe me vizitat e vazhdueshme t zyrtarve t shtetit
serb” tha Ramadani.

Ndrsa Zdhnsi i Partis Demokratike t Kosovs Blerand Stavileci i
cilsoi akuzat e opozits si t pabaza dhe si retorik boshe: “Subjektet
opozitare, kan adresuar vetm kritika dhe akuza pa dhn asnjher
alternativa, pa dhn asnjher ndonj model konkret. Ne gjat gjith
kohs kemi thn q ne jemi t hapur pr t gjitha opsionet, pr t
gjitha alternativat q kan n vete fillin konstruktiv t mirfillt”. 

Vendimi i fundit i Beogradit pr emrimin e gjykatsve dhe prokurorve
serb n gjykatn n veri t Mitrovics, nxiti reagime t ashpra n
Prishtin, ku Presidenti i Kosovs Fatmir Sejdiu, dit m par krkoi
mbshtetjen e EULEX-i dhe Zyrs Civile Ndrkombtare, pr marrjen e
masave urgjente pr shkrirjen e strukturave paralele serbe dhe
parandalimin e veprimeve destruktive t Beogradit zyrtar.

Shklzen Osmani       
 

< I mëparshmi