Zoti Basescu, njih pavarësinë e Kosovës!
M hert kt muaj, Presidenti i Rumanis, zoti Traian Basescu, bri nj vizit njditore n Shqipri ku u takua me udhheqs t shtetit dhe t qeveris shqiptare. N pamje t par kjo vizit e udhheqsit rumun u duk shum e ftoht nga takimet q ai pati m zyrtart shqiptar, kur konsideron miqsin e vjetr shqiptaro-rumune si edhe rolin q komuniteti shqiptar n Rumani ka luajtur n prkrahje t shtjes shqiptare, sidomos n fillim t shekullit t kaluar. Pr m tepr, kjo vizit nuk u duk aspak miqsore, pasi kemi t bjm me dy vende q tani jan antare t aleancs s NATO-s dhe detyrimisht n rast t nj nevoje ekstreme, ushtart e dy vendeve do t luftonin krahprkrah me njri-tjetrin n mbrojtje t vlerave e t parimeve t aleancs kundr nj armiku t prbashkt. Nga pamjet e jashtme u duk sikur zoti Basescu e prdori vizitn e tij n Shqipri jo pr t thelluar marrdhniet midis Tirans e Bukureshtit, por vetm e vetm pr t'u dhn nj "leksion" publik shqiptarve n lidhje m minoritetin arumun, por qllimi kryesor duket se ishte pr t vn n dukje prsri kundrshtimin e ashpr edhe ndoshta m t egr se n t kaluarn ndaj pavarsis s Kosovs -- ksaj radhe nga platforma e nj vizite shtetrore n Tiran.


Interesimi i tij pr arumunt n Shqipri mund t prtypet disi, megjithse po t prdorej e njjta logjik, Shqipria e tani edhe Kosova si dy shtete t pavarura, duhej t interesoheshin dhe t krkonin edhe njohjen e pakicave t shqiptarve n vende t tjera, larg trojeve tona autoktone n Ballkan, si pr shembull n Ukrain, n Zar t Kroacis e gjetk, ku ka pakica shqiptare. Por qllimi i ktyre pak rreshtave nuk jan arumunt, por deklarata e zotit Basescu n Tiran dhe politika "jo fleksibile" e shprehur prej tij n emr t shtetit rumun karshi pavarsis s Kosovs. Rumania, pr nj koh t gjat ka zhvilluar nj politik pro-se rbe, por sidomos gjat luftrave t fundit n Ballkan, Bukureshti prkrahu forcat m t errta t regjimit serb, t kryesuara nga Milloshevii. M kujtohet kur isha drejtor i “Zrit t Ameriks” pr Evropn gjat luftrave t Ballkanit n vitet ‘90 dhe gjat lufts n Kosov, ndrsa regjimi i Millosheviit kishte vendosur censur t plot dhe kishte mbyllur nj numr radiostacionesh, “Zri i Ameriks” s bashku m BBC dhe radion “Evropa e Lir”, vendosn pr t krijuar t ashtuquajturin "ring around Serbia". N t vrtet, ishte nj unaz radiostacionesh rreth e prqark Serbis, t cilat kishin rn dakord t ritransmetonin programet perndimore drejtuar popullit serb.


Rumania ishte i vetmi vend q ngurronte t aprovonte ritransmetimin e programeve t tilla nga territori i saj, n nj koh q populli serb vuante nga mungesa e informatave t sakta n lidhje me krimet q bnte regjimi i Milosheviit n Kosov dhe n Ballkan. E them kt pr t vn n dukje se politika rumune kundr shqiptarve t Kosovs ka nj histori t gjat dhe sht n prputhje dhe ndoshta n bashkrendim t plot m politikn serbe. Absurditeti dhe hipokrizia e politiks rumune u pa nga deklaratat e zotit Basescu n Tiran, ku ai vuri n dukje shqetsimin e tij pr gjendjen e arumunve n Shqipri, t cilt gzojn respektin nga ligji si do qytetar shqiptar, ndrsa shteti rumun gjat dekadave ka prkrahur ose ka heshtur n lidhje me gjenocidin serb kundr shqiptarve n Kosov dhe tani refuzon gjithnj t njoh pavarsin e Kosovs.


I nderuar zoti Basescu! Evropa Juglindore ka psuar ndryshime rrnjsore n 20 vjett e fundit. Shqipria dhe shqiptart, si tha edhe Presidenti i Shqipris, zoti Bamir Topi, gjat vizits suaj n Tiran, dshirojn t rrisin bashkpunimin dhe sigurin n Ballkan si dhe antarsimin e t gjitha vendeve n NATO dhe n Bashkimin Evropian, prfshir, pra edhe Kosovn. Presidenti shqiptar tha gjithashtu se sht detyrim dhe aspirat e vendeve dhe popujve tan, si edhe i lidershipit politik pr t qen s bashku, pr t bashkpunuar q e nesrmja e Ballkanit t jet n Evropn zyrtare. Nga vizita e Presidentit rumun n Shqipri u pa qart papajtueshmria midis qndrimit t Bukureshtit dhe Tirans karshi pavarsis s Kosovs. Por Shqipria dhe Kosova kan prkrahjen e patundur e konsekuente t Shteteve t Bashkuara dhe aleatve tjer perndimor pr pavarsin e Kosovs. Kt e vuri n dukje pr t 100-n her edhe dje ambasadori amerikan pran OSBE-s, zoti Ian Kelly, i cili tha se "qndrimi i Shteteve t Bashkuara (ndaj pavarsis s Kosovs) mbetet i pandryshuar.


Pavarsia e Kosovs mbetet e pandryshuar. Pavarsia e Kosovs sht e pakthyeshme. Kufijt e saj jan t vendosur", - tha ambasadori amerikan. Dhe n Prishtin sot, ministri britanik pr Evropn, Zoti David Ledington, n nj konferenc shtypi me Presidentin e Kosovs, zotin Sejdiu, tha se "qeveria britanike do t mbetet e vendosur n mbshtetjen e saj pr pavarsin e Kosovs dhe n kundrshtimin e saj ndaj fardo bisede pr ndarjen apo trajtimin e srishm t shtjes s statusit t Kosovs", - tha ministri britanik, gjat vizits s tij n Prishtin, ku solli prshndetjet e Kryeministrit t ri britanik, zotit David Cameron, pr popullin e Kosovs.


Prandaj, i nderuar President Basescu, pr hir t miqsis s vjetr midis dy kombeve tona dhe pr nj t ardhme m t mir n marrdhniet midis shqiptarve e rumunve, bj at q ka
shumica e bots s qytetruar: njihe Kosovn shtet t pavarur e sovran, pasi nj gj e till sht jo vetm n interesin e prbashkt, por n t njjtn koh i shrben paqes dhe stabilitetit n Evropn Juglindore, zhvillimit demokratik, paqes e begatis rajonale dhe integrimit t saj t shpejt n komunitetin euroatlantik.