Abuzimi seksual i femrave n rrug, shkolla dhe vendet e puns n botn arabe po detyron ato q t mbulohen dhe q t mbylln n shtpi, kan deklaruar aktivistt n konferencn e par rajonale, n t ciln u trajtua kjo shtje e ndjeshme.Aktivist nga 17 shtete t rajonit u tubuan n Kajro, n konferencn dy-ditore, n t ciln u konstatua se abuzimet mbesin t pakontrolluara n gjith rajonin, ngase ligjet nuk e dnojn kt dukuri, femrat nuk i raportojn rastet e abuzimeve dhe autoritetet i injorojn ato.Abuzimet duket se kan pr qllim q t dbojn femrat nga hapsirat publike dhe kto raste ndodhin, pa marr parasysh se far veshin ato.Amal Madbouli, e cila bart pere, ka theksuar se prkundr veshjes s saj, ajo abuzohet dhe ka treguar se si nj mashkull e ka ndjekur n lagjen e saj.Deri s fundi, n rajon nuk kan ekzistuar statistika pr abuzimin e femrave, por nj seri e studimeve, t paraqitura n konferenc, dshmuan pr natyrn gjithprfshirse t ktij problemi.M shum se 90 pr qind t femrave n Jemen theksojn se kan qen t abuzuara, ndrsa 83 pr qind e femrave kt e kan thn n Egjipt.