Promovimi i krijimtaris s shkrimtarit t mirnjohur Adnan Mehmeti dhe veanrisht me dy librat e tij t fundit, Deti n mes dhe Gjek Marinaj m shum se poet n nj dit t bukur Maji, harlisi ndijimet, muzn e krijuesve dhe rizgjoi ndoshta m shum tulatje shpirtrash, nga smogu i dyndjeve t manis s shkrimeve marramendseAutori i disa librave A.Mehmeti njkohsisht dhe antar i shoqats s shkrimtarve shqiptaro-amerikan s bashku me bashkshorten e tij simpatike, znj.Vilma Mehmeti dhe fmijt si yje, ju uronin mirseardhjen t gith miqve t librit, q jo vetm kishin ardhur nga qyteti i Samfordit, por dhe nga lagjet e New Yorkut, Cikagos, Hartfordit, Kosova

Organizatori kryesor i ksaj dite t bukur festive letrare ishte z.Mhill Velaj, njkohsisht dhe n/kryetar i shoqats s shkrimtarve.Ai kishte hapur bujarisht zemrn dhe me nj mirsi e kultur, po na drejtonte n mjediset e pafundme, te biblioteks s vetme t qytetit, ku duke prekur dhe par shum libra, u prpiva e tra brenda atmosfers q vezullonte si yjet e zjarrt dhe q ishte krijuar enkas pr kt promovim.N sfond ishin shkruajtur SHSHSHA dhe punime t ilustruara me vargjet e autorit nga skenografi i Kinostudios z.Astrit Tota. N to mbizotronin ngjyrat e ngrohta, vishnja, e kuqja, ngjyra e petaleve t rozta, ku shquheshin dhe pr butsine e forms, ose kombinime thyerjesh pak tashpra kubiste.N qendr t ktyre tablove ndodhej poezia pr Vilmn, ku me emocion bashkshorti poet i thur vargje pr thelbin e zemrs s saj, q jan n harmoni me ritualet e shpirtit.

Aty ndjeva magjepsje marramendse, nj sfid skamjes artistike, krejtsisht n kontrast nga turma e artit.N kto tablo mu duk sikur pash tablon brilante t qytetrimit antik grek:

The Dance, ku mjeshtrisht jepen parimet baz t demokracisdhe t civilizimit, dhe qe njerezit hedhin vallen me ritmin e barabart rreth salls.Ajo q m la m shum mbresa ishte eleganca e ksaj mbrmje, ku miqt e librit diskutonin me nj intuit artistike, me nj bashkbisedim shpirtror, por dhe respekt e dashuri pr njeri-tjetrin.Veprat letrare te autoritShkrimtari Adnan Mehmeti sht fitues i disa mimeve kombtare dhe ndrkombtare n letrsiVeprat:Bota e mendimeve, aforizma, Tiran, 1996

Diellin e kam futur n xhep, poezi, Tiran, 2001

Ikje nga vetmia, poema, Dallas, 2004

Leave dhe door open, poezi n anglisht, Dallas, 2005

Gjek Marinaj m shum se poet, publicistik, NY, 2007

Deti n mes, poezi, NY, 2008Shkrimtarit i jan
vlersime nga kritika, si nga Gjek Marinaj, Dalan Luzaj, Ramiz Gjini, Ramiz Kelmendi, Adriatik Kallulli, Kastriot Ahmati, Shefqet Dibrani, Albana Mlyshi etj.PrshndetjetShkrimtarit prej Kosove i kishin ardhur nj sr prshndetjesh n ditn e promovimit t krijimtaris s tij, ka flet pr nj respekt dhe dashuri nga lexuesit e tij.

Kshtu z.Velaj lexoi prshndetjen e presidentit t shoqats, Gjek Marinaj, i cili ndr t tjera shkruante: Kam pasur fatin e madh t njoh Adnan Mehmetin si njeri m par, se si poet e shkrimtar. Pr ju q nuk e njihni sa un, n opinionin tim, Mehmeti sht nj ndr njerzit dashamirs, m t ndershm, m t iltr e m inteligjent q kam njohur n jetn time. Adnani sht nj poet i dashuris, n t gjitha kuptimet e fjals. T gjitha poezit e dashuris, dhe t dashuris njerzore, ose i kushtohen bashkshortes s tij, ose jan t frymzuara po prej grave t rralla si sht ajo!Nga Profesor Peter Prifti, mik i Fan Nolit dhe sekretar i Vatrs, do t lexohej prshndetja e tij, ku me nj admirim dhe respekt t madh flet pr figurn e tij.

Ai thot se un ndr t tjera dua tju shkruaj pr kujtimin q ruaj pr Adnanin, kur u njoha me t disa vjet t shkuara. Ai m bri prshtypje shum t mir si njeri, si burr i urt e fisnik, i buzqeshur dhe i dashur. Prandaj ndihem i privielegjuar q e njoh jo vetm si shkrimtar, por edhe si njeri e si mik, madje edhe si atdhetar nga m t mirt.

Nga Shkrimtari Vlash Fili, sekretar i shoqats Bijt e shqipes erdhn urimet m t mira, duke i shkruajtur shoqats se duhet t ndihet krenare q ka n gjirin e saj shkrimtar t suksesshm dhe q e nderojn at si zoti Adnan Mehmeti.Nga redaksia Persepektiva Bujanoc, vendlindja e tij, i uronin suksese t mtejshme n fushn e krijimtaris, prmes s cils keni afirmuar vlerat e kulturs shpirtrore dhe materiale t Lugins s Preshevs, ksaj dege t ndezur t Arbrit.

Skenografi Astrit Tota dhe Seit Tafaj, i kujtonin promovimin e par t librit para pes vjetsh n Tiran, kurse sot ata i uronin nje sukses dhe m t madh!Rreth krijimtaris s tij n ditn e promovimitZ.Mhill Velaj, hapi kt dit festive duke prshndetur pjesmarrsit dhe shkrimtarin Adnan Mehmetin pr suksese t mtejshme n fushn e letrsis.Ai e vlersoi mjaft poetin A.Mehmeti kt shkrimtar prej Kosove q po ngjit shkallt e elits s shkrimtarve me shpejtsi. Poezit e tij, jan tejet mbreslnse dhe kan nj figuracion t przgjedhur, prandaj dhe disa kritik i kan kushtuar shkrime t tra krijimtaris s tij artistike. Njkohsisht ai foli dhe pr Adnanin njeri, familjar, pedagog, si nj shembull i shklqyer i shoqats, komunitetit dhe Kosovs.Do t duheshin faqe t tra t flisje pr portretin e tij, por kohn e kemi t kufizuar, prandaj do t respektoj miqt e shumt t tij q kane ardhur sot ktu.

Z.Pal Ndrecaj me nj analiz t thell profesionale mbajti kumtesn:POEZIA DHE KATARZAAjo q mbetet n mendje n form mbrese, kujtimi m t gjat apo si nj cyts intrigues pr meditim pas leximit t librit t Adnan Mehmetit me titull Deti n mes sht niveli i shkallshkallshn i reagimit emocional, t cilin reagim lexuesi e prjeton n disa forma:

1. Si vetdije pr elementet qensore t domosdoshme pr funksionimin e nj sistemi vlerash n kushtet dhe rrethanat e tendencave t dehumanzimit t jets dhe

2. Si rezistim prball ktyre tendencave, i cili rezistim mundohet q lexuesit t`i ofroj edhe alternativn tjetr.Kto dy karakteristika q shnojn poezin e Adnanit, kan qen karaktersistika t gjith krijimtaris poetike q sht krijuar n Kosov q nga Esat Mekuli e deri tek brezi i tashm m i ri. Kto jan karakteristika t nj arti t angazhuar, cfar krijohej aso koh n Kosov, n kushtet e trysnive m brutale t asaj kohe. Me nj fjal e gjith kjo, lexuesin e vmendshm e bn q poezin e Adnanit ta shoh si pjes prbrese t nj sistemi poetik q tashm ka formsuar rrugn e vet me t gjitha karakteristikat dhe vulat q i l koha nj arti, sic thash, t angazhuarNdrsa Jesika, nj vajz amerikane, recitonte disa nga poezit e autorit n anglisht, t cilat e mbushnin salln dhe me m shum efekte emocionale.Pas interpretimit t poezive fjala iu dha poetit disident, kryetarit t shoqats s shkrimtarve shqiptaro-amerikane z.Dalan Luzaj, i cili u prit me duartrokitje te nxehta nga pjesemarrsit e m s shumti nga shkrimtart e shoqats.Z.Dalan Luzaj kishte udhtuar q nga Cikagoja pr t marr pjes n promovimin e krijimtaris s Adnan Mehmetit. Me fjal t przgjedhura dhe t kursyera, ka dhe pasqyron fisnikrin e tij, prshkroi gjithcka pr shpirtin poetik t A.Mehmetit dhe e moi shume krijimtarine e tij duke thn se sht nj poet q premton shum pr letrsin. Ai tha se, falnderoj poetin Adnan Mehmetin pr ftesn miqsore dhe jam i gzuar ashtu si dhe ju , n kt takim me librat e tij m t rinj.Krijuesit jan t privilegjuarit e kombit me jetgjatsi dhe fatoshet q prcjellin kohrat.

Ata ngelen t till nga vlerat q kan dhe po nga kto vlera hyjn n thesaret e kulturs s Kombit.Adnan Mehmeti hodhi njra pas tjetrs dy libra, n intervale kohe, q jan me nj pesh specifike. Sot vshtrimi im panoramik do rrshqas te proza e ktij autori me librin:

Gjek Marinaj m tepr se poet.Libri n pamje ka dy autor , ndaj un duke folur do mbshtetem mbi supet e t dy krijuesve.Adnan Mehmeti me nj stil konciz me artin e fjals s bukur grshetuar me mendimin filozofik me dshirn e zjarrt dhe t sinqeritetit human, ka arritur t bj nj prcaktim rreth Gjek Marinaj q kushdo do ja kishte zilin. Shum gjra jan para syve tan, ve jo t gjith kan aftsi zhbiruese. Kto lloj vshtrimesh i kan krijuesit e vrtet. Syri dhe veshi i poetit duhet t vshtroj pas malit dhe t ndjej gurgullimn nn kmbt e tij. Esht merit e vecant q ky autor duke udhtuar mes shqetsimeve q na jep jeta zbuloi npr faqet e shkmbinjve rrezatimin e nj metali t rrall. Ktu tha Adnani duhet ndalur dhe piketoi miniern m t re t kulturs son. Pra Gjek Marinaj ky vigan i ri i kulturs shqiptare, q pr fatin e mir po na largohet n art, por po na afrohet me zemr, prbn nj thesar t ri t kulturs shqiptare.Ky sht gzim i gjith miqve dhe shokve t tij, por sidomos i Adnanit q me sistemin e tij t ndjeshmris regjistroi valt shprthyese t ktij vullkani. Me librin e tij m t fundit Gjek Marinaj radhitet me poett sipror botror, pa e tepruar duke thn nj t vrtet. Libri Lutje n ditn e tet t javs, sht bibla e poezis moderne. Ligshtohem pr nj gj se tek Gjek Marinaj pjesa e mikut po na paksohet, duke u
nj emr i prvem.N sken do t interpretoheshin mjeshtrisht poezit e tij nga aktori, djali prej Kosove Shpend Gjocaj. Interpretimi i tij do t ndrpritej disa her nga duartrokitjet.Pastaj para publikut u paraqit dhe Dr.Christine Villani, profesore n Departamentin e Edukimit n New Haven University, CT.Me nj gjuh t rrjedhshme dhe tepr elekuente, ajo i bri nj analiz t holl krijimtaris s autorit e cila e njihte dhe i kishte lexuar t gjith krijimtarin.Me krenari pohoi se ishte e lumtur q lexonte krijimtarin e Adnan Mehmetit, dhe kishte ngelur e magjepsur nga gjetjet artistike q bnte autori n poezit e tij. Nuk ka m knaqsi kur pas nje lodhje t gjat, ulesh dhe lexon dhe pastaj natyrshem shijon poezit, q t prekin shpirtin dhe t japin kurajo e frymzim pr ditt e mvonshme.Fjala ju dha m von K.Z. e cila u ndal n kapitullin Trillet e dashurise.N kt kapitull pohon ajo ndjeva gjat leximit se poett ngelen princer t dashuris.

Ky trill i dashuris sht nj musht poetik i shpirtit t autorit. Veanrisht u magjepsa me poezin Gruaja prball meje ku autori i prshkruan syt e gruas si shpell. Syt e gruas me lot t virgjr, poetin e kan prpir t tr brenda, n thellsin dhe misteret e saj...Autori dridhet para nj puthjeje, para nj puthje t sinqert, aq shum dridhet, sa qytetit i vuri emrin e vajzs bionde.Kurse Ramiz Gjini, nj prozator i shklqyer, ish kryetar i shoqats s shkrimtarve pohoi se krijimtaria e Adnan Mehmetit sht n udh t mbar. Jo kushdo mund t bhet poet, pohon shkrimtari, por librat e tij jan
mjaft trheqse, sepse i kndojn Atdheut, Kosovs, bukuris, dashuris, natyrs, e nprmjet forcs artistike t fjals, ai ja ka arritur qllimit. Shoqata jon ndihet krenare q n gjirin e saj ka poet t till, poet q lexohen me ndje nga lexues t shumt, ka e tregon m s miri miqt e shumt t librit q kemi ktu. Jan shkrimtart ata q duan t zbulojn misteret e jets, ose u vihen pengesa per tI zbuluar ato prfundoi z.Gjini duke cituar disa vargje nga intelektuali i shquar i Kombit, prof.Isuf Luzaj si:Sm trembi furtuna,

Sm trembi trmeti,

Por m trembi...q dot nuk i gjeta jets kuptim!Z.Tom Mrijaj nj shkrimtar dhe humanist tjetr i mirnjohur i shoqats dhe Komunitetit lexoi kumtesn me titullin Poezi plot hymne dashurie. Ndrmjet t tjerash ai e vlersoi poetin se prdor mjeshtrisht fjal t kursyera, por me nj intensitet ndjenjash t ngjeshura, i cili z nj vend t merituar n mbretrin e ktij arti, duke na shpalosur botn e tij shpirtrore.Duhet thn se ndjenja e dashuris, sht m e virtytshme dhe m madhshtorja nga do ndjenj tjetr, sepse ajo, sht ndjellsja e paqes dhe harmonis n mes t njerzve: Dashuria dhe virtyti, jan si dy ant e s njjts medalje. N zemrat e shqipeve ishte mbajtur prher e bleruar dashuria pr Atdheun e lir, e cila, nuk njeh mim. Dhe n fund autori, vargzon:N gjelbrimin e ktyre trojeve,

Ylberi zbret pr t pushuar,

N gardhet e prishura.Shpesh kumtesat shoqroheshin me interpretime t poezive nga Gjergj Fishta. Kshtu her pas here do t kumbonte n sall zri i Leke Celaj.Nga gazetari Qazim Doda u lexua kumtesa se poezia e Adnan Mehmetit sht e lidhur ngusht me ndjenjat e zjarrta pr Atdheun. Deti n mes tregon mallin e tij pr Atdheun.N poezin 36 shkronjat, poeti shpreh revoltn e tij pr prdhosjen e historis q e bjn sllavo maqedonasit n qytetin e shkronjave Manastir t cilin e thrrasin Bitolj. Me nj varg t ksaj poezie autori argumenton se historia shkruhet me 36 shkronja, ndrsa prtej lumit alfabeti cirilik numron i turpruar, kjo na l t kuptojm se asimilimi dhe genocidi kulturor ndaj shqiptarve ka arritur aq lart sa q Manastirin jan duke u munduar ta mbulojn hijet e zeza t alfabetit t turperuar sllavo-maqedonas.Midis t tjerash ai u ndal dhe n poezin pr vdekjen e komandant Lleshit, q na prek t gjithve ne q e njohm, dhe fishekt e tij q ia kishte dhn vllaut tim qndrojn si njshkndi q i japin drit ods sime n Kosov.

Edhe poetja Ilirjana Sulkuqi, po ashtu antare e shoqats e prshndeti autorin me konsideratn m t lart dhe i uroi atij suksese t mtejshme. Ajo i dhuroi autorit nj stilolaps me shqiponj dhe librin e shkrimtarit Bilal Xhaferit. Ajo me emocion pershkroi krijimtarin e autorit, promovimin e librit dhe se sht bukur kur shkrimtart mblidhen n kto dit t vecanta, n promovime librash.Shkrimtari Luigj ekaj tha, se kam mendimet m t mira dhe m t bukura pr poezin e Adnan Mehmetit, ato un i lexoj me ndje vazhdimisht.Dr.Selaudin Velaj, intelektual dhe veprimatar n Diaspor, antar i shoqats, e uroi autorin pr suksese t mtejshme n krijimtari. Ai tha se duhet t kemi m shum klasa n shkoll, m pak qeli burgu dhe sa m shum libra me vler. Ai gjithashtu prcolli dhe prshndetjen e shkrimtarit Pierre Pandeli Simsia pr poetin Adnan Mehmetin.Rajmonda Moisiu kishte udhtuar nga larg pr t marr pjes n kt dit festive pr komunitetin shqiptar n Samford. Ajo prshndeti t pranishmit dhe shprehu se ishte tepr e gzuar q merrte pjes n ceremonira t tilla, dhe q u takua me njerz t pens, por q m prpara vetm i kishte lexuar n forume, ose n gazeta t ndryshme. Njkohsisht ajo lexoi prshndetjen e Merita Bajraktarit, antare e shoqats s shkrimtarve, e cila i uronte przemrsisht autorit pr suksese t mtejshme.

Ajo do ta uronte si njeriun e edukuar, dhe si nj shkrimtar aktiv i shoqats s shkrimtarve.Shkrimtari Tom Paloka e vlersoi mjaft lart stilin me t cilin shkruan autori, e prgzoi at pr nj pun kolosale dhe pse sht nj shkrimtar relativisht i ri n mosh.

Kur lexon poezite Adnanit do t thoshte midis t tjerash z.Paloka, t duket vetja sikur je n Prishtin, n aeroportin e tij, e shetit n t gjithKosovn martire.

Nga krijimtaria e poetit Adnan Mehmeti ke se ct msosh dhe brezat do t ndihen krenare q n Diaspor ka shkrimtar q ju dhurojn atyre vepra me kaq vlera patriotike dhe letrare.Z.Gjeto Turmalaj e vlersoi poezin e Adnan Mehmetit si nj metafor t gjall, si nj poet me talent, e cilsi t rralla, gj q e lexojm n pranin e vargut ku me aq fines na e paraqet. Adnani sht kurajoz, sht shembull i mir i ngjitjes s shkallve t vshtira t letrsis, ku me sharmin e tij t bn pr vehte si optimist dhe i vendosur n udhn e krijimtaris, si shkrimtar e si poet.Edmond Ismailati edhe pse nuk e kishte lexuar librin e autorit, u shpreh se e kishte knaqsi q kishte ardhur nga Brooklyni pr t marr pjes dhe pr ta prshndetur autorin. Ai ngriti nj dolli pr autorin duke
zakonin e Jugut, meqnse dhe vet ka origjinn andej.Kjo dit festive u mbyll me fjaln e autorit i cili tha:

N shpirtin Tuaj fisnik jeton dashuria dhe respekti pr fjaln e bukur shqipe.

Prezenca juaj n kt tubim m gzon shum.

N ditn e sotme un prkulem para Jush. Ju jeni ata q m gzuat dhe m nderuat me prezencn tuaj: ktu shoh shum krijues dhe miq q keni
udh t gjat, q jeni shkputur nga obligimet e shumta pr t kaluar kt dit t bukur ne fund Maji.Un lutem, pr shndetin Tuaj, pr sukseset Tuaja, pr mbarsin Tuaj.

Kur flas pr veten time, flas edhe pr veprat e mia, librat e mia. Ju si lexues jeni gjykuesit m t mir. Skam se si mos t ndaj mes jush nj sekret: vetm dika sht m e mir dhe m e bukur n jet: e kjo sht poezia.Pas fjals s mbylljes pjesmarrsit u shprndan npr vatrat e tyre familjare, e sigurt se sipas Bernard Shout, ata kishin prekur nprmjet librave, t vrtetn burrrore, racn njerzore, dashurin dhe bukurin, q sipas tij kto i gjen vetm n libra me mesazhe t ngrohta dhe mbreslnse pr lexuesit.