Agjencia Kosovare Kundr Korrupsionit (AKK), n kuadr t javs s lufts kundr korrupsionit, do t hap sot dyert pr publikun.Agjencia ka njoftuar nprmes nj komunikate pr shtyp se sot m 10 dhjetor, nga ora 11, do t pres qytetar t interesuar, me fokus t veant student t Fakulteti Juridik, atij Ekonomik, t Sociologjis dhe t Fakultetit t Gazetaris.Kto fakultete jan kuptuar se sjellin kuadro q do t lidhen n nj form me punn e AKK-s, thuhet n komunikatn shprndar medieve.Kshtu t diplomuarit nga Fakulteti Juridik, n t ardhmen, mund t merren me shtjen e gjykatave, por edhe mund t ken perspektiv si staf i AKK-s, konsideron kjo agjenci. Studentt q dalin nga Fakulteti Ekonomik do t merren me shtjen e bizneseve dhe duhet t jen simbol i transparencs, kurse Fakulteti i Sociologjis lidhet me shtjen e hulumtimeve dhe sondazheve t perceptimeve t publikut. Kuadrot q dalin nga Fakulteti i Gazetaris, gjat karriers s tyre pritet t ken lidhje t fuqishme me zhvillimet antikorrupsion dhe gjetjet e tjera.Nga katr kto fakultete sht menduar q t ket nga 10 student q do t vijn n Agjencis t cilt do ti pres, Hasan Preteni, drejtor i ktij institucioni. Ai do tu shpjegoj, n form ligjrate praktike, punn q bn Agjencia dhe formn se si funksionon ajo. Studentt do t ket rastin q n form interaktive t bjn pyetje q jan me interes pr ta.Selia e AKK-s gjendet n rrugn Bajram Kelmendi, prapa Teatrit Kombtar, n drejtim t Teatrit Dodona.