Ai eshte ne diten e dyte te vizites se tij ne Liban e quajtur si provokuese nga Izraeli Shtetet e Bashkuara dhe disa libaneze.

Gjate se merkures Ahmadinexhati u pershendet nga turma te medha njerezish ne takime te organizuara nga Hezbollahu.

Ai i beri thirrje libanezeve per rezistence ndaj tiraneve te botes dhe theksoi se Irani mbeshtet nje Liban te forte dhe te unifikuar.

Kufiri me s Izraelit dhe Libanit shpesh kthehet ne shkak tensioni mes dy vendeve. Shume fshatra ne kete zone u shkaterruan nga Izraeli ne vitin 2006 gjate sulmeve ndaj Hezbollahut. Keto fshatra u rindertuan pjeserisht me parate e Teheranit.2010-10-14 1013