Peniani ka akuzuar CIA se po komploton vrasjen me substanca kimike të  liderit koreano-verior Kim Jong Un. Sipas një deklarate të ministrisë së Sigurisë së Koresë së Veriut, Agjensia Kombetare e Inteligjencës Amerikane ka bashkëpunuar për këtë sulm me shërbimet sekrete të Koresë së Jugut. Akuzat e Penianit vijnë menjëherë pas një vizitë të drejtorit të CIA-s Mike Pompeo gjatë kësaj jave në Seul, ku u takua me homologun e ti ij koreanojugor.


Penian- Koreja e Veriut akuzon Agjencinë Qendrore të Inteligjencës së SHBA dhe shërbimin sekret të Koresë së Jugut për komplot me substanca biokimike ndaj udhëheqësit suprem Kim Jon Un. Televizioni shtetëror i Veriut KRT transmetoi këtë deklaratë të ministrisë së Sigurisë Shtetërore:


Një grup terrorist i tmerrshëm që u vendos brenda Koresë së Veriut nën një përgatitje të fshehtë dhe të përpiktë të Agjencisë Qendrore të Inteligjencës së Shteteve të Bashkuara dhe shërbimit të inteligjencës  se Koresë së Jugut me qëllim  kryerjen e një sulmi biokimik kundër udhëheqjes sonë supreme u zbulua kohët e fundit.


Sipas dokumentit, në shënjestrimin e Kim do të përdoreshin lëndë biokimike, duke përfshirë këtu substanca radioaktive dhe lëndë nano-helmuese.


Akuzat e Penianit vijnë menjeherë pas një vizite të drejtorit të CIA-s Mike Pompeo gjatë kësaj jave në Seul, ku u takua me homologun e ti ij koreanojugor.


Tensioni në gadishullin korean ka qenë i lartë prej disa  javësh i nxitur nga shqetësimi se Koreja e Veriut mund të kryejë testin e gjashtë të tij bërthamor ose të nisë një tjetër raketë balistike në kundërshtim me rezolutat e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.


/Oranews.tv/


Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter