Deputett iu qndruan deklaratave t bra publikisht

Pes dit m par kan dhn dshmi me vullnetin e tyre n prokurori deputett Erion Brae dhe Albana Vokshi n lidhje me akuzat e ndrsjella q kan shkmbyer. Pr t sqaruar akuzat, deputett jan paraqitur n zyrat e Prokuroris s Tirans t premten e kaluar. Deputeti Erion Brae u ka qndruar deklaratave t tij n daljet publike, lidhur me mosdeklarimin e pasuris dhe licencn q ka marr kompania e zotit Tartari pr shfrytzim t fushave naftmbajtse dhe 6 licencat pr hidrocentrale. Sipas prokurorve, edhe zonja Vokshi kishte sqaruar pozicionin n lidhje me akuzat q i jan
dhe reagimet e saj me sulmet ndaj kreut t opozits Edi Rama pr korrupsion me lejet e ndrtimit.


Prokuroria ka nisur hetimin kryesisht pr akuzat pr korrupsion dhe abuzim me detyrn, q t dyja palt kan lshuar ndaj njri-tjetrit n publik. Prokurort u kan krkuar dokumente shkresore, ku ata kan mbshtetur akuzat e ndrsjella, por, sipas tyre, t dyja palt u kan qndruar deklaratave publike politike pa paraqitur dokumente t tjera, ve atyre q “kan tundur” n daljet n media. Si edhe n shum raste t tjera, t tilla shtje, pr shkak t vshtirsis s hetimit apo dhe mungess s provave pr realizimin e tij, pushohen pr “mungesn e elementeve t veprs penale”. Akuzat e ndrsjella e kan zanafilln dy jav m par, kur socialistt kan sulmuar deputeten e Partis Demokratike, Albana Vokshi, se “ka fshehur pasurin, duke mos prfshir n deklarim Arjan Tartarin, personin me t cilin bashkjeton, si dhe licencat koncesionare q, sipas opozits, ai ka prfituar me dyshime t forta pr korrupsion dhe me shkelje ligjore fal lidhjeve fisnore e politike t zonjs Vokshi”.
#