Socialistt dhe administrata e Bashkis s Tirans krcnojn me gjyqe zyrtart e PD-s pr akuzat q kan ngritur ndaj aferave korruptive t kryetarit Edi Rama. Fillimisht, PS-ja dhe m pas Bashkia e Tirans u prgjigjn dje se prpjekjet e mazhorances pr t hedhur balt mbi kreun socialist jan t dshtuara dhe do t prballen n dyert e drejtsis. Zdhnsi i bashkis, Serjani, njoftoi se Bashkia e Tirans i krkon prokuroris dhe gjykats q t bjn transparencn e do akuze, duke i siguruar qytetart: “Balta q na hedhin prej 10 vitesh me t njjtat akuza banale, vetm na motivon pr t punuar edhe m shum edhe m mir, pr Tirann. Pyetjet e ngritura nga deputeti Boi meritojn jo thjesht nj kallzim t ri pr shpifje q ne do ta bjm menjher, por dhe nj komision mjeko-ligjor pr gjendjen mendore t ktij zotrie, i cili jo vetm shpif rndshm, por prmes lajthitjeve q nxjerr nga goja, shpreh edhe gjendjen e rnd mendore t oborrit t pushtetit, ku gatuhet prdit balta e shpifjeve ndaj Bashkis s Tirans. Pushtetart, me sa duket, jan shum t dshpruar nga dalja n sken e skandaleve t vazhdueshme t korrupsionit qeveritar dhe nuk din m as ’flasin dhe as ’bjn”, - deklaroi Serjani. Bashkia e Tirans ka depozituar mbi 40 kallzime pr shpifje n organin e prokuroris pr eksponent t lart t PD-s, si nj prgjigje e denoncimeve q t majtt kan nisur ndaj ministrave e deputetve t djatht.