Partia Socialiste e cilson debatin dhe akuzat e mazhorancs ndaj Presidentit t Republiks pr Gjykatn Kushtetuese si form presioni me prapavij t qart politike, me t cilin sipas Selis Roz synohet intimidimi i kreut t shtetit prballe iniciativave t shumics.

Pr zotin Xhafaj fakti q kjo prplasje nisi pas prfundimit t sesionit parlamentar sht tregues i qart i objektivit t vrtet t Partis Demokratike.

“Kjo prkon me reagimin e presidentit ndaj ligjit t SHISH-it dhe faktit q ai la t kuptohej q edhe nse ai do t miratohej ai do ta kthente pas kt ligj, lidhet me faktin se jan kthyer disa kandidatura dhe nuk jan pak ,por vetm 4 jan n Gjykatn Kushtetuese pr t’u risjell n parlament, pra sht edhe nj lloj paralajmrimi pr to. Natyrisht jan dhe problemet e brendshme q ka Partia Demokratike”, u shpreh deputeti Xhafaj.

Nga ana tjetr sekretari pr shtjet Ligjore n Partin Socialiste, Fatmir Xhafaj nuk sheh asnj penges aktuale n funksonimin e Gjykats Kushtetuese

“far sht kryetari i Gjykats Kushtetuese? sht nj figur administrative n drejtim e ksaj gjykate, dhe si ndodh n do organ administrativ ai nuk mund t largohet pa ardhur zvendsuesi, pra ka vazhdimsi n veprimin administrativ t Gjyakts Kushtetuese. Ajo q duhet t shqetsonte mazhorancn duhet t ishte vakuumi problematik q ka lidhur me emrimet n Gjykatn Kushtetuese dhe n Gjykatn e Lart. Kjo nuk bhet me qllimin pr ta shndoshur punn e Gjykats Kushtetuese, por thjesht pr t goditur pr kt moment presidentin e Republiks”, tha m tej Xhafaj.

Edhe prsa i prket debatit tjetr t hapur pr miratimin e nj ligji organik pr kt institucion, Selia Roz pavarsisht se sht pro ksaj inisiative shikon nj prapavij t qart t mazhorancs, q sipas zotit Xhafaj ka nj synim tjetr.

Deputeti socialist thekson se propozimi i pare pr nj ligj t till ka ardhur nga Selia Roz tre vjet m par, por kjo nuk u prkrah nga mazhoranca e cila n at koh, sipas tij, e konsideronte Presidentin e Republiks si njeriun e saj.

“Para se zoterinjt e PD t flasin pr nj ligj organik pr presidentin e cili n parim nuk ka pse t kontestohet duhet t kthejn mbrapsht at q kan
n rregulloren e Kuvendit, duhet t propozojn nj ligj organik jo vetm pr presidentin, por edhe pr Kuvendin, dhe ta shohin kt si nj pjes trsore kushtetuese q lidhet me forcimin e fuqizimin e pavarsis t institucioneve kushtetuese n respekt t ligjit dhe n funksion pr t thelluar reformn n drejtsi e cila vazhdon t mbetet nj retorike boshe”, tha zoti Xhafaj.

Ve krizs politike, q ka m shum se 1 vit q ka bllokuar do marrveshje mes shumics dhe opozits, n shtator duket se prplasja do t ashprsohet m tej edhe n kto dy pika t tjera.