Transmetuar me 29112015 - 1818
Nje dite pas arrestimit te tij nga Policia e Kosoves ish-lideri i Vetevendosjes Albin Kurti shprehet kunder nenshtrimit qeveritar ndaj Serbisebr
br
Ne nje leter te shkruar nga burgu i Tuzit ku Kurti ndodhet aktualisht teksa i referohet fushates se Serbise kunder anetaresimit te Kosoves ne UNESKO  thote se asnje minister apo zevendesminister i Qeverise se Kosoves nuk doli kunder Zajednices se Serbise Sipas tij kjo tregon qe elita politike ne Kosove nuk eshte e unifikuar kunder Serbisebr
Letra e plote e Albin Kurtitbr
br
Ne Kuvendin e Serbise pervec dy deputeteve shqiptare atje nuk kishte asnje deputet qe ishte per anetaresimin e Kosoves ne UNESCO Po ashtu asnje minister a zevendes-minister ne Qeverine e Serbise nuk ishte per anetaresimin e Kosoves ne UNESCO Ne anen tjeter ne Kuvendin e Kosoves shumica e deputeteve per shkak te koalicionit PDK-LDK-Srpska jane per Zajednicen e Serbise ne Kosove Asnje minister a zevendesminister i Qeverise se Kosoves nuk doli kunder Zajednices se Serbise Pra ne Beograd politikanet serbe jane unike kunder Kosoves dhe shqiptareve Ne Prishtine ne politikanet shqiptare jemi te ndare rreth Serbise dhe apetiteve te saj Skena politike ne Kosove nuk eshte e ndare si opozite-pozite per pushtet ne Kosove por eshte ndare per e kunder Zajednices nga shteti i Serbise Pyka ne politiken kosovare eshte serbe br
br
Fushata kunder anetaresimit te Kosoves ne UNESCO eshte e keqja me e vogel qe Serbia ia ka bere Kosoves Te keqijat e tjera qe na i ka bere e po na i ben Serbia jane me te medha e shume me te medha se kaq por ja qe per ato asnje fjale asnjehere nuk e thote Qeveria Mustafa e Thaci heshten edhe per bllokimin e librave shkollore shqip ne terminalin doganor ne Presheve Ama bash asnje fjale se tha asnjeri prej tyre per nxenesit shqiptare qe mbeten pa librat shqipbr
br
Vecse kjo heshtje e pergjithshme e Qeverise se Kosoves gjithsesi e ka edhe nje ambient te pershtatshem ne shoqeri e posacerisht ne medie Disi edhe elites kosovare vazhdimisht po duhet tua perkujtoje Serbia se kush eshte ajo Elita kosovare eshte bere porsi nje kompjuter me RAM memorie pa hard disk U kujtuan per Serbine armike e keqberese u kujtuan per nderprerje ose ridimensionim te dialogut me Serbine vetem pasi qe Kosova nuk u pranua ne UNESCO Per eliten kosovare Serbia eshte e keqe vetem nese eshte vazhdimisht e keqebr
br
Jo rastesisht ne thumb te kesaj elite prej opinionistesh ndodhet dhuna opozitare Polarizimi aktual ne Kosove ka nxjerrur ne pah dic shume te rendesishme neper debatet televizive po demaskohen analistet Ne neutralitetin e tyre po shihet se kane qene bukur prane qeverise e mjaft larg opozites Shumica e ketyre opinionisteve neutrale doli se jane nje hap larg qeverise dhe pese hapa larg opozites I ketille na paska qene neutraliteti i tyre Ata kane qene te paanshem ne kuptimin qe skane qene identik me pozicionin as te qeverise dhe as te opozites se bashkuar mirepo fare nuk kane qene te baraslarguar ne kete paanshmerine e tyre  br
br
Te gjithe opinionistet e paanshem qe flasin nje here per dhunen e opozites se bashkuar apo te VETVENDOSJE-s do te duhej te flasin 10 here per dhunen e plackitjes se dhomave te deshmive ne policine e Kosoves ku u vodhen droga ari dhe dosjet apo jo Por ja qe kete nuk e bejne pothuajse asnjeri prej tyre Dhe duhet kritikuar 20 here Zajednica e Serbise dhe Demarkacioni me Malin e Zi 10 here dhuna policore ne rruget e Prishtines dhe neper stacione te policise e vetem njehere gazi e spreji lotsjelles ne Kuvend si dhe guret ne duart e protestuesve te paarmatosur perballe policeve speciale te armatosur gjer ne dhembe Perndryshe ska kuptim ky fare opinioni neutralbr
br
Qeveria e Kosoves moti ia ka mbyllur me shul deren popullit te Kosoves andaj tash ai ia theu xhamat e dritareve asaj Prona shteterore e publike eshte uzurpuar nga kjo qeveri kuislinge e Zajednices Ne nuk po demtojme dicka qe eshte e popullit por dicka qe i eshte marrur popullit i eshte uzurpuar atij Demet materiale nuk jane me demtime te prones se popullit por demtime te qeverise anti-popullore Dhe jo vetem kaq Te gjithe policet e lenduar ne te kaluaren te gjithe policet qe mund te lendohen ne te ardhmen duhet ti kerkojne llogari qeverise pse nuk po terhiqet prej pazareve te tyre me Serbine dhe Malin e Zi ku Kosova shitet me lire se badihavabr
br
Qeveritaret kosovare me ne krye Isa Mustafen duket se jane te obsesionuar me pronat private dhe indiferente ndaj territorit te shtetit Pra ata sillen si biznesmene meskine e jo si perfaqesues dhe dalzotes te popullit Njemend Zajednica eshte pasoje e Marreveshjes se 19 prillit 2013 para se te jete e asaj te 25 gushtit 2015 Mirepo pa kete marreveshjen e Ises me Vuciqin ajo e Thacit me Daciqin nuk do te konkretizohej praktikisht Sigurisht qe strukturat shteterore te Serbise ne Kosove kane mundur ta shpallin Zajednicen e komunave me shumice serbe Mirepo ceshtja qe shtrohet ketu eshte pse kete shpallje tia beje Zajednices vete shteti i Kosoves perkatesisht qeveria Mustafa Kur ta thyejne kemben me mire eshte te mos e vesh ne gjips fare sesa ta vesh gjipsin e nje kallepi te gabueshem i cili mandej do te detyroje ta thyesh serish kemben por asaj radhe tia thyesh vetes kembenbr
br
Nuk mund te rrine ne Kosove edhe Republika jone edhe Zajednica e Serbise Prandaj do te bijne ose Qeveria ose Zajednica ose te dyja keto Mustafa e Thaci po i konsiderojne pazaret e tyre me Serbine e Malin e Zi sikur te ishin libra te shenjte Qeveria e Kosoves nuk po e mbron shtetin e Kosoves nga Serbia por po e demonstron pushtetin e saj mbi opoziten Keso nenshtrimi ndaj Serbise moti ska pasur kush ne Kosove Zajednicen e Serbise ne Kosove mund ta mbrosh ose nga gjendja e mazokistit ose nga pozita e serbofilit ose nga rrethana e te shantazhuarit fgnoaal

lang enUS

p idlastbrbr

windowtaboola windowtaboola
taboolapush
mode thumbnails-a-escalator
slider true
placement Mobile Escalator Thumbnails
targettype mix