Shum shpejt n Tiran dhe n Durrs, kompania m e madhe e telefonis fikse, do t shtoj rreth 340 mij numra t rinj, prkatsisht 200 mij n Tiran dhe 140 mij n Durrs. Projekti i zgjerimit t telefonis fikse e ka paraqitur sot drejtori i Prgjithshm i Albtelecom Mustafa Resit Akdogan.N kuadr t projekteve tona pr modernizimin e infrastrukturs dhe zgjerimin e rrjetit, sapo kemi firmosur nj protokoll edhe me Bashkin e Tirans. Brenda javs q vjen do t fillojn punimet me projektin e zgjerimit t kapacitetit pr kryeqytetin dhe zonat prreth, n fund t t cilit kapaciteti do t rritet me 200 mij numra t rinj-theksoi Akdogan.Drejtori i Prgjithshm i Albtelecom, tha gjat konferencs se gjat muajit nntor fillojn punimet edhe n qytetin e Durrsit. Projekti pr kt qytet parashikon shtimin e kapaciteteve me 140 mij numra t rinj, t cilt do t plotsojn krkesat e qytetarve.Gjat konferencs, jan prezantuar edhe tarifat e reja t telefonis fikse dhe shrbimit t internetit ADSL, investimet e kryera n prmirsimin e infrastrukturs si dhe investimet pr t ardhmen. Akdogan tha se pas privatizimit, kompania ka realizuar nj pun shum t madhe n kryerjen e investimeve n rrjet.Albtelecom ka realizuar ulje t tarifave t telefonis fikse pr klientt familjar dhe bizneset, ulje t cilat shkojn deri n 57 %-theksoi pr mediar Akdogan, duke shtuar se ulje t ndjeshme, sipas tij jan
pr shrbimin e internetit me ADSL. M konkretisht mimet e ADSL jan ulur deri 80%-prfundoi drejtori i Prgjithshm i Albtelecom.