Koht e fundit ka nj prparim domethns n prpjekjet e Shqipris pr t prmbushur standardet e bazuara mbi rezultatet e NATO-s, si jan prvijuar n Planin e Veprimit pr Antarsim. Kt e ka
t ditu Ambasada Amerikane n Tiran prmes nj deklarate pr shtyp, ku vlerson bashkpunimin politik pr realizimin e reformave.Ambasada Amerikane gjithashtu ka theksuar faktin se pavarsisht prpjekjeve politike, ka ende shum pr t
pr realizimin e reformave. "Megjithat, nj numr domethns reformash, specifikisht n fushat e reforms zgjedhore dhe gjyqsore, mbeten t paplota.

Vazhdojm t presim prparim t mtejshm drejt ktyre reformave pr t'u siguruar q Shqipria t jet kandidatja m e fort e mundshme n kohn kur t merren vendimet prfundimtare t NATO-s", thuhet n kt deklarat.N deklaratn pr shtyp, Ambasada e SHBA-s, e cila shrben si pik kontakti e NATO-s, reagoi edhe ndaj raportimeve t disa mediave n datat 5 e 6 shkurt, q sugjerojn se Aleatt e NATO-s kan marr tashm nj vendim pr t'i ofruar ftesn e antarsimit Shqipris, apo vendeve t tjera t Karts s Adriatikut."Asnj vendim formal nuk sht marr ende n lidhje me antarsimin e mundshm n NATO t Shqipris apo ndonj prej vendeve t Karts s Adriatikut. T 26 Aleatt duhet t jen n nj

mendje n mnyr q t ofrohet nj ftes", thuhet n kt deklarat.