Tirane-Ambasadori me i ri i Iranit ne Tirane, peson infarkt kardiak, dy dite pasi mori detyren. Ambasadori i. Ali Amouie, u shtrua ne Universal Hospital Tirana te premten e kaluar date 19 mars, ne oren 20:30, pas nje infarkti te rende ne evolucion, njoftuan autoritetet e ketij spitali. Ketu ai iu nenshtrua nje procedure koronare. Pas nje nje nderhyrjeje kirurgjikale by-pass ne zemer, ambasadori u u kurua per tre dite e gjysme ne repartin e terapise intensive. Operacioni u krye nga mjeket kardiokirurge Klodian Krakulli, Ernesto Tappainer. "Edhe pse rasti i ambasadorit ishte i veshtire per shkak se ai mberriti ne spital pothuajse ne gjendje shock-u kardiak, ai eshte duke u permiresuar dhe rikuperuar normalisht", pohoi mjeku I ketij spitali, Klodian Krakulli. Ambasadori sapo emeruar i Iranit, Ali Amouie, ka mberritur ne Tirane vetem dy dite para se te shtrohej ne spital.