Analistt politik e shohin organin e akuzs si t vetmin institucion q mund t ndrmarr nj hetim t thelluar dhe Kushtetuts pr zgjedhjet e 28 qershorit. Pr Artan Hoxhn, Drejtor i Institutit t Studimeve Bashkkohore, ngritja e nj komisioni hetimor parlamentar, pr t
punn e Prokuroris do t ishte jo vetem antikushtetues, por i padobishm pr rezultanten q mund t prodhonte. Hoxha sjell n vmendje, rastin e Komuns s Ruzhdies, ku Prokuroria ka ndrhyr pr t hetuar mbi parregullsit e konstatuara n procesin e numrimit.

Hoxha komenton dhe nismn e socialistve, pr t amenduar ligjin ekzistues pr komisionet hetimore parlamentare, q sipas tij nuk sht gj tjetr vetm se nj prsritje n nj format ligjor, tashm por gjithsesi antikushtetues i slloganit t socialisteve “Berisha hap kutit ose largohu”.