p styletext-align justifyShpesh dukej se mund te kishte nje dalje te imponuar te Greqise nga Unioni Monetar Deri tani u shmang disa here Por tani ne epoken e populizmit te djathte europian nje Grexit mund te behet shpejt opcion seriozbrbr
p styletext-align justifySituata prej vitesh eshte e njejta Shtetit grek te mbytur ne borxhe dita dites i mbarojne parate Greqia rrezikohet nga falimentimi dhe dalja nga Unioni Monetar Perfaqesuesit e qeverise greke dhe kreditoret kercenojne luten grinden deri ne minutat e fundit 8211 e me ne fund megjithate i paguajne Greqisebrbr
p styletext-align justifySe fundi ishte vera e vitit 2015 kur Greqia mori paketen e fundit te ndihmes direkte ne vleren 86 miliarde Euro Kjo do te vazdhoje deri ne vitin 2018 Transhet e vecanta paguhen vetem nese Greqia ploteson kushtet pra i permbahet kursdimeve dhe zbaton reformat Por ne kete drejtim ka calime Ne vere Athina duhet te shyleje borxhe ne vleren mbi gjashte miliarde euro Por kete shume ajo mund ta shlyeje vetem nese do te levrohen pagesa te metejshme Nese do te ndodhe keshtu eshte sot me e pasigurte se kurre me parebrbr
p styletext-align justifyZgjedhje te rendesishme ne Europebrbr
p styletext-align justifyDy gjera jane sot ndryshe nga dikur FMN-ja ndryshe nga sa ndodhi me dy paketat e para te ndihmave tani nuk merr me pjese Sepse sic shpjegon drejtori i seksionit per Europen i FMN-se Poul Thomsen 8220Ne nuk besojme qe barra e borxheve per Greqine eshte e perballueshme8221 Me fjale te tjera FMN-ja kerkon si kusht per pjesemarrje qe dikush ne Greqi te jete ne gjendje te perballoje nje pjese te borxhevebrbr
p styletext-align justifyPor per kete mund te dalin garant vetem vende te tjera te BE-se E tashme qe eshte edhe arsyeja e dyte klima politike ka ndryshuar teresisht Ne Europe po lulezon populizmi i djathte qe drejtohet edhe kunder BE-se dhe euros e madje ne disa vende te rendesishme te BE-se sivjet ka zgjedhje Ne France ku kandidatja e djathte per presidente Marine Le Pen do te dale nga euro dhe ne Gjermani ku shume njerez kane pershtypjen se qeveria i ka derdhur parate e taksave ne nje thes te shpuar Markus Will studiues i shkencave ekonomike ne Universitetin e St Gallenit ne Zvicer thote per DW se 8220para zgjedhjeve presidenciale ne France dhe zgjedhjeve parlamentare ne Gjermani nuk mund te priten zgjidhje8221 E ne rrethana te tilla nje tjeter ekonomist Michael Every nga banka holandeze Rabobank e formulon keshtu situaten aktuale te Greqise 8220Momenti i raundit te ri te tragjedise greke eshte aktualisht me keq se cdo here tjeter8221brbr
p styletext-align justifyMarre nga Deutche Wellebrbr


googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display

br