Gjermania sht q prej 1 janarit 2007 presidente e radhs e BE-s. Synimi kryesor i presidencs gjermane sht vnia n rrug e nj kushtetute t re evropiane.Ndoshta ka t bj me faktin se ajo sht grua, Angela Merkel sht si t thuash nj rreze drite midis kryetarve t shtetit dhe t qeveris s Evrops. Si grua n kto qarqe je sidoqoft nj qnie ekzotike - Merkeli gzon ve ksaj nj emr t shklqyer midis kolegve - ajo sht n gjendje t dgjoj, thuhet, nuk sht arrogante dhe prpiqet para s gjithash t mbshtes vendet e vogla t BE, gj q kto din ta vlersojn.Angela Merkeli gzohet pr presidencn gjermane n BE dhe kt mund t'ia besosh: "Kemi t bjm gjithnj me nj koh t veant, kur nj vend merr presidencn e radhs dhe ne gzohemi pr kt, duke e ditur mir se do t jet nj periudh pune intensive"Me t vrtet. Shpresat pr rezultate t mdha nga presidenca gjermane jan gjigante - dhe ky sht ndoshta problemi m i madh. Prandaj ndonj kavalier i shkolls s vjetr prpiqet ta paksoj disi presionin. Kshtu edhe Jose Manuel Baroso, presidenti i Komisionit Evropian, n daljen e tij me Merkelin n publik:

"Jan lidhur shpresa t mdha me presidencn gjermane. Po un besoj, se nuk do t ishte korrekte q gjith prgjegjsin ta ngarkojm n supe gjermane."Merkeli duhet t arrij para s gjithash nj gj: ta nxjerr BE-n nga kriza pr kushtetutn evropiane. Prej nj viti e gjysm kushtetuta ndodhet n sirtar- pasi francezt dhe hollandezt e hodhn at posht n referendume popullore.Kushtetuta duhet t prtrij q n themel BE- gj q sht shum e nevojshme kur ndrkoh ke t bsh me 27 antar:"Kt tem ne nuk do ta mbyllim dot gjat presidencs gjermane. Por ne duam t japim nj kontribut, q t biem dakord, se ne kemi nevoj pr nj marrveshje t till kushtetuese - deri n zgjedhjet e ardhshme evropiane."N fund t presidencs gjermane do t ket nj plan dhe vlersim t gjendjes n mnyr q t jet e sigurt, se BE do t jet n gjendje t'i riorganizoj institucionet dhe mekanizmat vendimmarrse deri n mes t vitit 2009. Nuk do t jet e leht pr Merkelin q t bj t bien dakord t 27 antart: priten debate t mundimshme t gjata n takimin e nivelit t lart t kryetarve t shteteve dhe t qeverive.Presidenti francez, Zhak Shirak i ka kshilluar nga ky shkak Merkelit q t gjej nj kmban t vogl, me t ciln t kufizoj kohn e debatit, tre minuta pr secilin, jo m tepr.Le t presim, nse Angela Merkeli do t jet n gjendje t'i plotsoj shpresat e mdha q lidhen me t.Autori eshte analist i DW