mimi letrar pr romanin m t mir t Ballkanit pr v.2008- Shqiprin do ta prfaqsoj shkrimtari Bashkim Shehu me romanin e tij

Angelus Novus- Fituesi pr romanin m t mir t Ballkanit do t shpallet n Shkup,

m datn 5 tetor 2008.Shpallja e fituesit pr romanin m t mir ballkanik pr vitin 2008 do t bhn n Shkup t Maqedonis m 5 tetor t ktij viti. Jan propozuar dhe dorzuar prej kohsh veprat e autorve nga seicili vend ballkanik dhe juria e prbr nga nj antar nga seicili vend po shqyrton prej kohsh veprat. N ceremomni, ve antarve t juris, autorve kandidat dhe botuesve organizator, do t jen t pranishm personalitetet m t njohur t jets kulturore n Maqedoni dhe personalitetet m t larta t jets politike t ktij vendi, prfshir edhe presidentin e Maqedonis, nn kujdesin e t cilit zhvillohet kjo veprimtari. Organizator pr prfaqsimin e Shqipris n kt konkurs ndrkombtar sht Istituti i Librit dhe Promocionit Toena.

Si funksionon mimi BallkanikaSeicili botues organizator formon n vendin e tij nj juri t prbr me jo m pak se tre antar, t cilt duhet t jen personalitete t njohur t fushs, studiues, autor, kritik, analist, gazetar t kulturs etj. Kjo juri, pasi seleksionon romanet m t spikatura t tre viteve t fundit prcakton n fillim 10 romanet m t mira q konkurojn midis tyre pr t qn nj prej pretendentve midis autorve m t mir t Ballkanit. M pas nga 10 romane juria przgjedh 3 prej tyre, prej t cilve, n fazn e fundit t gjykimit do t nxjerrin nj roman, i cili i propozohet juris ballkanike. Pas prcaktimit t veprs s przgjedhur, botuesi organizator merr masat pr dorzimin e dosjes s plot n jurin ballkanike: romanin, nj kopje n origjinal (pr t vrtetuar se sht botim i tre viteve t fundit), veprn t prkthyer trsisht n anglisht ose frengjisht, t dhna sa m t plota pr autorin, nj prmbledhje pr prmbajtjen e romanit, nj CV t autorit, si dhe vlersimt q ka pasur vepra n vendin respektiv. Edhe kto duhet t jen t gjitha n anglisht ose n frengjisht. Pra, gjuht zyrtare t juris ballkanike jan anglishtja dhe frengjishtja. Nse romani q konkuron sht i prkthyer edhe n gjuh t tjera t huaja ose sht n proces botimi, ka prparsi n gjykimin e juris ballkanike. Edhe juria e Ballkanit przgjedh, si fillim, midis veprave q konkuron 3 veprat m t mira dhe prej tyre, ditn e zhvillimit t ceremonis zyrtare, shpallet fituesi i romanit m t mir t Ballkanit.Shprblimi pr fituesinFituesit t shpallur si autori i romanit m t mir t Ballkanit pr vitin respektiv i jepet Diploma prkatse e Nderit, nj distinktiv me simbolin e Ballkaniks, nj premio financiare (5.000 10.000 euro).Botuesit organizator t t gjitha vendeve ballkanike kan detyrimin q ta botojn romanin fitues n vendet e tyre. Dmth, brenda nj viti apo dika m shum vepra e autorit fitues prkthehen n shum gjuh t huaja njhersh. Botuesve u lind mundsia q, sipas dshirs dhe vlersimit nga ana e tyre, t botojn n vendin e tyre t gjitha veprat q kan konkuruar n Ballkanika.

Autort shqiptar dhe veprat e tyre q kan konkuruar n 11 edicionet e mimit Letrar Ballkanika:1997: Fatos Kongoli, Kufoma.

1998: Ismail Kadare, Tri kng zije pr Kosovn.

1999: Besnik Mustafaj, Boshi.

2000: Vath Korreshi, Ujku dhe Uilli.

2001: Fatos Kongoli, Dragoi i fildisht.

2002: Fatos Kongoli , ndrra e Damokleut. (Fitues).

2003: Mimoza Ahmeti, Absurdi koordinativ.

2004: Diana uli, Engjj t armatosur.

2005: Aurel Plasari, Lufta e Trojs vazhdon.

2006: Ylljet Alikaj, Rrfenja me ndrkombtart.

2007: Bashkim Shehu: Angelus Novus.

Disa nga autort dhe veprat q konkurojn pr vitin 2007:Shqipri: Bashkim Shehu: Angelus Novus.

Bullgari: Alek Popov: Kutia e zez.

Greqi: Takis Theodoropoulos: Trillimi i Veners s Milos.

Maqedoni: Iljana Dirjani: Bot t fshehta.

Rumani: Aura Christi: Vendi i paprekshm.

Serbi: Vladislav Bajac: Hamami ballkanik.

Turqi: Tasim Uzjel, Gradiaiela.

Autori shqiptar dhe romani i tij q konkurojn pr v.2007Pr vitin 2007 juria e Shqipris ka propozuar si kandidat pr mimin

Ballkanika shkrimtarin Bashkim Shehu dhe romanin e tij Angelus Novus. Vepra sht botuar n vitin 2006 dhe sht pritur m interes nga lexuesi shqiptar. Kritika dhe shtypi e kan vlersuar si nj nga veprat q ngjalli interes dhe diskutime n rrethe intelektuale dhe sht nga veprat m t shitura gjat ksaj periudhe. Vepra sht n proces botimi n Amerik dhe n Franc. (Pr m shum shih n fund t ktij materiali

informativ).Juria shqiptare dhe prfaqsuesi shqiptar n jurin ndrkombtareJuria shqiptare, q ka vlersuar dhe propozuar autorin dhe romanin

shqiptar si konkurente pr mimin Ballkanika ka qen e prbr nga:

Jorgo Bulo, Piro Misha, Diana uli, Ylljet Alickaj.Ndrsa n jurin ballkanike Shqipria do t prfaqsohet nga Diana

uli.