Anglezët kalojnë shumë shpejt në avantazh, që në minutën e katërt me anë të kapitenit Stiven Xherard. Por, goli i anglezëve u zhvlerësua nga një gafë e portierit Green, të cilët i shpëtoi nga duart një top i goditur nga Dampsey.

Me këtë barazim Anglia i komplikon objektivat për të përfunduar në krye të grupit C, duke marrë parasysh konkurencën e SHBA-së. Ndeshja tjetër e grupit, ajo mes Alegjerisë dhe Sllovenisë do të zhvillohet nesër në orën 13:30.

ANGLI – SHBA 1-1

Anglia (4-4-2): Green; G.Johnson, King (1' pII Carragher), Terry,A.Cole; Lennon, Gerrard, Lampard, Milner (30' pI Wright-Phillips); Heskey (34'pII Crouch), Rooney.

Në stol: James, Hart, Dawson, J.Cole, Warnock, Barry, Upson, Defoe, Carrick.

Trajner: Capello

SHBA (4-2-3-1): Howard; Cherundolo, DeMerit,Onyewu, Bocanegra; Bradley, Clark; Dempsey, Donovan, Findley (32' pII Buddle);Altidore (41' pII Holden).

Në stol: Guzan, Hahnemann, Spector, Beasley, Gomez, Bornstein, Torres, Edu, Goodson, Feilhaber.

Trajner: Bradley

Gjyqtar: Simon (Brazil)

Golat: 4'Gerrard (A); 40' Dempsey (US)

Të verdhë:Milner (A), Cherundolo (US), Demerit (US), Carragher (A), Gerrard (A), Findley(US)