Kur Majat parashikuan fundin e bots n 2012-n, s paku sipas filmit imagjinar t Hollivudit – askush nuk ia kishte iden se rreziqet pr Apokalips po krijohen edhe nga nj sasi e strmadhe borxhesh prej 700 miliard dollarsh, t cilat jan marr nga kompani t cilsis s ult, afati pr pagesn e t cilave skadon mes viteve 2012 dhe 2015.

Sipas disa ekspertve, nj situat e till mund t shkaktoj nj katastrof mbarbotrore.

Borxhet n fjal jan trhequr nga kompani t ndryshme dhe kan rrezik t lart, rrjedhimisht edhe interesa t larta.

Bhet fjal veanrisht pr bonde korporatash. Problemi sht se n kt periudh, pritet t ket edhe krkes veanrisht t lart nga qeverit e vendeve t zhvilluara pr borxhe, gj q mund t sjell pamundsi pr rishitjen e borxheve dhe falimentime n shkall t gjer.

Shtetet e Bashkuara t Ameriks do t duhet t trheqin borxhe me vler 2 trilion m 2012, pjesrisht pr t financiar deficitin dhe pjesrisht pr t zvendsuar borxhet e mparshme.

Pr m tepr, shqetsimet mbi cilsin e borxhit t qeverive t zhvilluara, jan aq t mdha sa vlersuesi Moody’s paralajmroi SHBA-t, Britanin e vende t tjera se “gjenden prball rrezikut t deklasifikimit t tyre si borxhmarrsit m t sigurt t mundshm.”

Moody’s njihet pr deklarata optimiste n lidhje me borxhet e qeverive dhe korporatave, por javn e fundit, dha nj paralajmrim shum t ashpr.

“Nj ortek borxhesh po akumulohet dhe mund t rrzohet duke filluar nga viti 2012. Kompanit duhet t prgatiten pr t shmangur kt ortek”, deklaroi nj zyrtar i lart i “Moody’s”.

Kompanit private e kishin shum t leht t merrnin borxhe prmes emetimit t bondeve para vitit 2007, kur filloi kriza aktuale. Por analistt shpjegojn se vshtirsit pr shlyerjen e ktyre borxheve mund t vijn pas dy vjetsh nga sot.

Zakonisht, bondet e kompanive emetohen me afat pes-shtatvjear, gj q do t thot se do t duhet t shlyhen ose rifinancohen brenda viteve t ardhshme.

Pr m tepr, shum kompani q patn afatin pr shlyerjen e borxheve n vitet 2009 dhe 2010, qen n gjendje t shtyjn afatet, por kjo gj thjesht sa shtoi sasin e maturimeve pr vitin 2012 e m pas. Rezultati mund t jet katastrofik.

Kt vit pritet t maturohen borxhe kompanish t dobta me vler t prgjithshme prej 21 miliard dollarsh, por m 2012 maturimet pritet t rriten n 155 miliard, ndrsa m 2013 do t rriten m tej m 338 miliard dollar.