Kategoria Superiore


Fierakëve u mjafton goli i Filit për t’iu afruar më shumë Teutës


Erkocevic-ApoloniaApolonia ka ringjallur dje shanset e saj për mbijetesën në Kategorinë Superiore, duke mundur 1-0 Elbasanin, për të ngushtuar në 6 pikë diferencën me Teutën, ndaj së cilës luan në fundjavë. Fierakët kishin zhvilluar disa ndeshje shumë të mira në këtë fazë të tretë, falë edhe shpërthimit të disa lojtarëve të rinj të talentuar në radhët e tyre si Uzuni e Fili.


Ndeshja Elbasani-Apolonia vinte përballë dy skuadrat e fundit të tabelës së klasifikimit, por u jepte mundësinë të dy palëve të afroheshin më shumë me Teutën, që aktualisht mban vendin e 8, jashtë zonës së ftohtë. Në rrethana të tilla, u luajt një ndeshje e hapur, me raste të njëpasnjëshme që u prodhuan në të dy portat. Atanda, Dimo dhe Adekunle krijuan rastet më të rrezikshme për ekipin fierak, ndërsa nga ana tjetër, ishin Malindi dhe Jontça që provuan pa sukses të dërgonin topin në rrjetën e portës së mbrojtur nga Çakoviç. Avantazhi i Apolonisë erdhi në minutën e 38-të të sfidës, kur i riu Fili shfrytëzoi më së miri një top në zonë të Dimos, duke shtyrë sferën në rrjetë, për të realizuar golin e dytë radhazi në kampionat, pas atij të realizuar kundër Kukësit. Elbasani u orientua edhe më shumë drejt sulmit, por pa arritur të realizonte, ndërsa Apolonia nuk gjeti golin e qetësisë, edhe pse kishte disa mundësi të mira për ta bërë një gjë të tillë, falë hapësirave në mbrojtjen verdheblu. Megjithatë, fierakët festuan në fund të 90 minutave këtë fitore që ishte e para në kampionat që nga momenti kur drejtimin e tyre e ka marrë Artan Mërgjyshi.


Ky i fundit ka qenë shumë i lumtur për atë që e ka cilësuar si fitoren e “finales” për mbijetesën. “Ishte një ndeshje shumë e luftuar, mund të cilësohet si një finale e mbijetesës. Me këtë fitore kemi rritur shanset për mbijetesë. Ishte një takim me shumë agresivitet, diçka normale për një ndeshje të tillë. Pas lojërave të mira po marrim edhe rezultatet”, deklaroi Mërgjyshi. Ndërsa homologu i tij tek Elbasani, Muharrem Dosti, duket se ka filluar të pajtohet me idenë se skuadra do të zbresë në Kategorinë e Parë. “Ekipi ishte i mbingarkuar emocionalisht. Më vjen keq për mosmarrëveshjen në rastin e golit të kundërshtarëve, si dhe se shpërdorojmë shumë raste. Tani mund të them se me 70-80% jemi të rënë”, pranoi ai.


 


Java 25


Partizani-Flamurtari 2-1


56′ Rrahmani, 77′ Raçiç / 21′ Telushi


Kukësi-Teuta    5-2


32′ Malota, 48′, 82′ Pejiç, 51′, 68′ Pit, / 47′ Kastrati, 57′ Nika


Laçi-Vllaznia   1-0


25′ Veliaj


Skënderbeu-Tirana    1-0


66′ (p) Shkëmbi


Elbasani-Apolonia    0-1


38′ Fili


 


Renditja


Skuadra    Nd.  P


Kukësi     25   52


Skënderbeu 25   51


Tirana     24   47


Partizani  24   47


Laçi 24   41


Flamurtari 24   34


Vllaznia   25   27


Teuta 25   19


Elbasani   25   13


Apolonia   25   13


Ky shkrim Apolonia kalon Elbasanin, ringjall shanset e mbijetesës u publikua me pare te Gazeta SHQIP.