Ishte cilesuar si mbretereshe e muzikes soul, por eshte zgjedhur edhe si kengetarja me e mire rock ne histori. Behet fjale per Aretha Franklin.

Perfundimin e nxori nje sondazh i revistes “Rolling Stone”, ku votuan muzikante, producente, botuesit e saj dhe shume eksperte te fushes.

Franklin ka lene pas ne renditje shume emra te njohur te muzikes, si Ray Charles, Elvis Presley, Sam Cooke, John Lennon, Bob Dylan, Stevie Wonder. Jashte dhjeteshes jane pozicionuar Paul Mc Cartney e Mick Jagger.