Argjentina ka hapur dyert pr Kampionatin Botror t Tangos. Qindra krcimtar e muzikant ishin t pranishm n Teatrin Ribera, q njihet edhe si shtpia e tangos. Ministri i kulturs Hernan Lombardi, tha se ky vit sht shum i veant, pasi Tango u shpall nga UNESCO nj trashgimi botrore.

Vitin e kaluar, kampionati nisi me 5 ifte q krcenin tango n vijat e bardha t kmbsorve, duke bllokuar edhe trafikun. Krcimi tango i famshm n Argjentin lindi n shekullin XIX n baret dhe shtpit publike t Buenos Ajresit. Fillimisht ishte krcimi i klass puntore, por m von u sofistikua me teknika t komplikuara duke e
at krcimin m t vshtir n bot.

Festivali i sivjetshm do t zgjas deri m 31 gusht.