Kombëtarja e Argjentinës, e udhëhequr nga i përhershmi Lionel Messi, i dha një mësim të mirë Kilit, në një fitore 4-1 në ndeshjen e parë kualifikuese të Amerikës së Jugut për Botërorin e 2014-s.Takimi u zhvillua në Buenos Aires, në mëngjesin e së shtunës, me orën shqiptare. Ylli i Barcelonës në kampionatin spanjoll, Messi, realizoi njërin prej golave dhe shërbeu një asist për Higuain, në një ditë të shkëlqyer përpara portës, siç vërtetojnë edhe tre golat e tij.

Në ndeshjen e parë zyrtare të trajnerit Sabella, i cili morri në dorë kombëtaren pas dështimit në Kupën e Amerikës në verë, binte në sy sulmi i formuar vetëm nga dyshja Messi-Higuain dhe jo nga tredhëmbësi i zakonshëm, në të cilën përfshihet edhe Aguero ose Tevez.

Një tjetër madrilen, Di Maria, luajti pas dy pykave, ndërsa ra në sy lënia në stol e yllit të Manchester City në Premier League, Sergio Aguero.

Në ndeshjet e tjera elimantore, Uruguai arriti një fitore të rëndësishme në Montevideo ndaj Bolivisë, me rezultatin 4-2. Heroi i takimit ishte napolitani Cavani, autor i një triplete, ndërsa një ndeshje të mirë zhvilloi edhe interisti Forlan.

Brazili, i kualifikuar si një vend pritës në Botërorin e 2014-s, zhvilloi një miqësore në Kosta Rika, të fituar me rezultatin minimal 1-0. Autori i golit ishte Neymar, i shërbyer nga një asist i Ronaldinhos.if (window.ads_ad_block){ads_ad_block=ads_ad_block+1;}else{ads_ad_block=1;}
function showAdBlock_2136(ppc_ad_block_count)
{
title = document.title;
show_ads_id = 2136;
show_ads_url = "http://www.kosoftads.com/publisher-show-ads.php";
block_count=ppc_ad_block_count;
iframe_width=580;
iframe_height=115;
metainfo=document.getElementsByTagName('meta');
ref=document.referrer;
showContentAds(metainfo);
}
setTimeout("showAdBlock_2136("+ads_ad_block+")",1000*(ads_ad_block-1));


Më shumë nga futbolli
Spanja, një fitore larg rekordit të Holandës
Me suksesin e arritur në Pragë përballë Republikës Çeke, Spanja është vetëm një fitore larg rekordit absolut, të mbajtur nga përfaqësuesja e Holandës, prej 14 fitoresh radhazi në ndeshjet zyrtare.
Anglia dënon Rooney: Një idiot në qarkullim
”Një idiot në qarkullim”, ky është titulli metë cilën “Times” vendos në faqen kryesore, duke iu referuar kartonit të kuq të marrë në gjanxehtësi e sipër nga sulmuesi Rooney, në barazimin 2-2 të arritur në Malin e Zi, në një ndeshje kualifikuese të Euro 2012.
Franca "dërrmon" Shqipërinë

Shqipëria është turpëruar edhe më keq në ndeshjen me Francën, e kjo jo për faktin e rezultatit 3-0, por se nuk kanë arritur asnjëherë të pasojnë më shumë se dy herë topin, e jo më të mendonin për të goditur portën kundërshtare.
Guardiola befason: Çdo ditë mendoj largimin
Që në moshën 25-vjeçare, mendoja se në të ardhmen do të bëhesha një trajner. Megjithatë, nuk ka ditë që të mos mendoj për largimin tim. Konfratat afatgjata më trembin shumë”.
UEFA, 110 mijë euro gjobë Barcelonës
Barcelona u ndëshkua ditën e sotme me 110 mijë euro gjobë nga ana e UEFA-s, pasi disa tifozë ultras të saj lëshuan sende të forta në fushë në Monako, gjatë ndeshjes së Superkupës së Europës përballë Portos.
Lajmet kryesoreCeremoni zyrtare për lamtumirën e fundit të Alisë


Funerali, te dielën
Ilacet, INSTAT “dorëzon” Berishen

Minatorët, pakti nuk zbatohet


EKG, në rrethe nuk ka pajisje


Media britanike flet për vdekjen e Alisë