14-09-2010 / Gazeta 55

Biznesmeni i njohur rikonfirmon ne prokurori taktiken gjobevenese te kryebashkiakut prej se ciles ai ishte detyruar ti leshonte lepurit te bashkise 20 perqind te aksioneve ne kembim te planit dhe lejeve te ndertimit

Biznesmeni i njohur Arjan Tartari ka zbardhur dje ne prokurorine e Tiranes para prokuroreve te pranishem se Edi Rama permes sekserit te tij Dritan Avllaij apo Tan Lepri i ka kerkuar 20 per qind te kontrates ne kembim te miratimit te studimit dhe leshimit te lejes se ndertimit nga bashkia e Tiranes.
Tartari mesohet te kete deklaruar se Edi Rama permes njerezve te tij shantazhin investitoret ne kembim te leshimit te aksioneve te cilat shkojne ne interes te kryebashkiakut. Biznesmeni Arjan Tartari eshte nje prej investitoreve te prekur direkt nga skema mafioze e kryebashkiakut te Tiranes Edi Rama ku leshimi i lejeve te ndertimit dhe miratimi i planit te studimit behet ne baze te ryshfetit dhe korrupsionit. Per te siguruar te drejten e investimit prane Liqenit sipas prioritetit te shpallur nga Bashkia Tartari i eshte kerkuar ti beje leshime deri ne 20 per qind te aksioneve sekserit Tan Lepri nga ku pas ketij te fundit fshihej vete Edi Rama.
Denoncimi i nje afere te tille teresisht antiligjore dhe njeherazi nje dhunim i paster i vendimeve perkatese per mbrojtjen e mjedisit nga banditizmi i ndertimeve pa kriter ka qene kryefjala e reagimi te Partise Demokratike prej ditesh me radhe. Selia blu i ka bere thirrje publike Edi Rames te zbardhe lidhjet e tij me Leprin dhe njeherazi te zbardhe vete skemen e korrupsionit te 20 per qindeshit.
Pak dite me pare edhe biznesmeni tjeter Rrahman Selmanllari akuzoi Edi Rame per korrupsion dhe shantazhe ndaj investitoreve duke permendur edhe ai shifren 20 per qind te kerkuar e paguar per llogari te seksereve te Edi Rames.

...