Aktiviteti

Shfaqen materiale filmike t marra nga Vatikani

Kan qen pak njerz dje n kineman e Arkivit t Filmit pr t par xhirimet q ky institucion kishte marr nga Qendra Televizive e Vatikanit pr Nn Terezn. Ishin 45 minuta xhirime q tashm i prkasin arkivit. Pas prshndetjes s drejtoreshs Elvira Diamanti, i ftuar t prshndeste, Besnik Mustafaj ka thn se institucionet shqiptare duhet t bjn m shum pr rindrtimin e “jets s historis” s Nn Terezs, duke iu referuar n kt rast materialeve arkivore. Ajo q u shfaq n ekranin e salls s kinemas s Arkivit t Filmit, ishin m shum pamje q e gjenin Nn Terezn n krah t Papa Gjon Palit t Dyt. E kuptueshme prderisa kto fi lmime vijn nga Vatikani. Ceremoni madhshtore ku bamirsja me origjin shqiptare lutej pr m shum dashuri mes njerzve. Duket qart prulsia e saj mes njerzve, n fjalt e thna nxitimthi pr Papa Gjon Palin e Dyt. Pjesn kryesore t fi lmimeve e z vizita e saj n Shqipri po me Papa Gjon Palin e Dyt, pritja n Shkodr e n Tiran m 1993. Filmime t hershme q n Shqipri duhet t ruhen nga Televizioni Shqiptar. Prfundon me nj vizit n Indi, n nj qendr t misionareve t Nn Terezs, ku kujdesen pr t moshuarit. sht nj pjes shum e vogl e misionit t Nn Terezs. N fakt, fi lmime t tilla jan nga veprimtari shum zyrtare, ku t ln t kuptosh shum pak nga puna q Nn Tereza bnte n rrugt e Indis apo n vende t tjera t varfra. Kto materiale do t shfaqen edhe sot n orn 20.00 n ambiente t hapura t qytetit t Beratit dhe nesr pran Muzeut Historik Kombtar. Aktivitete t tjera do t realizohen n rrethe dhe n Tiran n kuadrin e 100-vjetorit t lindjes s Nn Terezs.
#