brbrPas bisedimeve maratone ne Minsk te Bjellorusise arrihet marreveshja per armepushim ne Ukrainen lindore Lideret e Rusise Ukraines Gjermanise dhe Frances njoftuan se ishte arritur konsensus dhe se armepushimi do te nise te zbatohet me 15 shkurt Pjese e marreveshjes eshte edhe terheqja e armeve te renda nga zonat e luftimeve si dhe lirimi i te burgosurve por mbeten ende te pazgjidhura disa ceshtje te tjera Marreveshja u nenshkrua edhe nga rebelet pro-ruse qe luftojne ne lindje te Ukraines Presidenti rus Putin deklaroi se pas 17 ore bisedimesh te veshtira u ra dakord per disa pika thelbesore ndersa theksoi se derisa te arrihet armepushimi i plote palet duhet te shmangin gjakderdhjen e panevojshme Per kancelarin gjermane Merkel tashme ka shprese Marreveshja u duk e paarritshme deri ne momentet e fundit pas deklaratave te presidentit ukrainas Petro Poroshenko sipas te cilit kushtet e Rusise ishin te papranueshme Mediat raportuan edhe per momente nervozizmi te presidentit Putinbrbr
br