Transmetuar me 01062016 - 0520
Fqinjet dhe miqte jane pergjithmone Suksesi yne eshte i tyre gjithashtu dhe suksesi i tyre eshte i joni gjithashtu Arritja e suksesit ndihmon cdonjerin prej nesh Ky eshte nje udhezues parim ne politiken tone te jashtmebr
br
Nga Ilir Metabr
br
Kryetar i Kuvendit te Shqiperisebr
br
Mbledhja e Asamblese Parlamentare te NATO-s ne Shqiperi ka nje simbolike te vecantebr
br
Nga te gjitha vendet ish-komuniste qe rane pas perdes se hekurt Shqiperia ishte vendi me i izoluar i konsideruar si Koreja e Veriut e Europes Mjaftueshem per te qeshur qe ne ato dite te cmendura ne ishin aq te indoktrinuar sa te besonim se mund te mundim njeheresh te dyja aleancat gjate Luftes se Ftohtebr
br
26 vite me pare kjo pritje ne Shqiperi do te ishte pertej imagjinatesbr
br
Ne ishim si armiqte e pameshirshem per njeri-tjetrin por per fat te mire historia ka ndryshuar dhe ka ndryshuar per mire Sot ju ndodheni ketu si partneret tane dhe si mysafire per te diskutuar rreth sfidave strategjike dhe gjithashtu per te perjetuar mikpritjen e mrekullueshme shqiptare historine dhe kulturenbr
br
Ne kemi kaluar nje rruge te gjate per te arritur ne kete pike dhe une jam krenar per vendin tim dhe per kete arritje te cilen ne natyrisht qe e ndajme me partneret dhe miqte tane sepse ne nuk mund te ishim sot ketu pa jubr
br
Une jam shume i kenaqur qe gjate dy diteve te fundit ne anetaret dhe partneret e NATO-s kemi pasur diskutime te rendesishme ne lidhje me sigurine tone te perbashket dhe sfidat me te cilat duhet te perballemi se bashku dhe te bashkuarbr
br
Neser ne do te kemi mundesi per te riafirmuar edhe nje here angazhimin tone te forte per nje NATO te forte te afte dhe efektivebr
br
Sfidat me te cilat perballemi na kujtojne rendesine e madhe qe hapesira jone kolektive e vlerave te perbashketa dhe siguria e perbashket nuk eshte vetem per Aleancen Trans-Atlantike por edhe per ato vende pertej kufijve te NATO-s te cilat e shohin organizaten tone si nje spirance te paqes stabilitetit dhe sigurise dhe nje partner te besueshembr
br
Paqja stabiliteti dhe zhvillimi socio-ekonomik per vendet tona ka nevoje per nje siguri me te forte dhe me te organizuarbr
br
Shqiperia eshte nje vend i vogel por nje aleat dhe ithtar i madh i NATO-s dhe misionit te saj Ne krenohemi me faktin qe shqiptaret jane nje kulture dhe nje popull i lashte qe ka ditur gjithmone si te jetoje ne paqe krah per krah me fqinjet tanebr
br
Dhe duke folur per fqinjet une dua ti shpreh pergezimet me te perzemerta Malit te Zi per rrugen e tyre te NATO-s Vendimi per te ftuar Malin e Zi eshte nje mesazh i forte se NATO beson ne dyert e hapura nje mesim per zgjerimin e BE-se gjithashtubr
br
Mendimi im modest eshte shume themelor Fqinjet dhe miqte jane pergjithmone Suksesi yne eshte i tyre gjithashtu dhe suksesi i tyre eshte i joni gjithashtu Arritja e suksesit ndihmon cdonjerin prej nesh Ky eshte nje udhezues parim ne politiken tone te jashtme


lang enUS

p idlastbrbr

windowtaboola windowtaboola
taboolapush
mode thumbnails-a-escalator
slider true
placement Mobile Escalator Thumbnails
targettype mix