Një artizane në Gjirokaster ka nisur te shfrytezoje per prodhime artizanale qeset e plasmaseve qe per vite me radhe jane flakur si mbeturina. Tani e tutje nje prodhim krejt i veçante do tu serviret vizitoreve vendas dhe te huaj, por edhe banoreve gjirokastrite nga aritazania e njohur Eli Zhulati. Ne prag te sezonit tursitik, artizania qe ushtron aktivitetin ne pjesen muzeale, prej vitesh ka grumbulluar nje sasi te konsiderueshme plasmasi duke bere tashme riciklimin e tyre dhe duke i rikthyer ato në canta te punuara artistikisht. Punimi i saj më i fundit eshte edhe thurja e kapeles se heroit Çerciz Topulli.
Lexo të plotë ...
 

“Qaj dhe qesh”, dy kultura në një roman
1
2
3
4
5


(1 votë)
e premte , 27 maj 2011Austriakja adoleshente që u dashurua në vitet ‘90 me një djalosh shqiptar, është kthyer në Shqipëri si një shkrimtare. Andrea Grill sjell për lexuesin një roman i cili rrëfen ndjenjat e dy të rinjve të cilët ndaheshin nga kultura të ndryshme dhe kufijtë mes vendeve.


Lexo të plotë ...
 

“Don Karlos” në Teatrin e Operas
1
2
3
4
5


(0 vota)
e mërkurë , 25 maj 2011Një nga operat më të bukura dhe më të vështira të Verdit u realizua të martën në mbrëmje për herë të parë në Teatrin Shqiptar të Operas. Regjizori Nikolin Gurakuqi drejtoi një grup prej 10 solistësh nga Italia, Venezuela e Maqedonia, por edhe shumë artistë shqiptarë të cilët morën pjesë në një nga operat më massive të realizuara ndonjeherë nga ky teatër.
Lexo të plotë ...
 

Festivali i Kanës, “Pema e Jetës” rrëmben Palmën e Artë
1
2
3
4
5


(1 votë)
e hënë , 23 maj 2011Ul siparin edicioni i 64 i festivalit më të rëndësishëm të filmit në Europë. Në mbyllje të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Kanë "The Tree of Life", “Pema e Jetës”  e regjisorit Terrence Malick fitoi Palmën e Artë. 
Lexo të plotë ...
 

Arkeologjia pa fonde, Korkuti: Ekspeditat të bllokuara
1
2
3
4
5


(2 vota)
e martë , 17 maj 2011Situata aktuale e arkeologjisë shqiptare është pothuajse e mjerueshme. Pas 50 vitesh pun, arkeologu Myzafer Korkuti e sheh me shqetësim pamundësinë e arkeologëve shqiptarë për të zhvilluar një pjesë të madhe të ekspeditave në të gjithë vendin.


Lexo të plotë ...
 

7 finalistët, ekspozitë për çmimin e artit bashkëkohor
1
2
3
4
5


(0 vota)
e hënë , 16 maj 2011Shtatë artistë shqiptarë janë përzgjedhur si më të mirët e këtij viti në konkursin e artit bashkëkohor “Ardhje”. Për të pestin vit radhazi ky konkurs ka bashkuar artistët të cilët kanë shprehur nëpërmjet mediumeve të ndryshme shqetësimet dhe përjetimet aktuale sa personale, shoqërore aq edhe politike.

Lexo të plotë ...
 

Jeta mes shtizave, Hajrie Maçi ekspozon punimet e saj
1
2
3
4
5


(2 vota)
e premte , 13 maj 2011Arti i punimit të tekstilit me dorë kultivohet shumë rrallë në vitet e fundit. Por ka ende gra të cilat jo vetëm krijojnë, por kanë lidhur jetën me ketë punë. Këto veshje të punuara të gjitha me dorë në ekspozitën e çelur në hollin e Muzeut Kombëtar janë arti i një gruaje pensioniste. Hajrie Maçi tregon se nuk është ndarë kurrë nga shtizat e saj.
Lexo të plotë ...
 

“Lindur në diktaturë”, 40 vitet e Stefan Taçit në art
1
2
3
4
5


(1 votë)
e premte , 13 maj 2011Mitet, idhujt dhe figurat që shoqërojnë njeriun që nga fëmijëria, bashkohen në një moment duke shprehur një këndvështrim historik personal.


Lexo të plotë ...
 

Eurovizion, Shqipëria nuk kualifikohet për në finale
1
2
3
4
5


(2 vota)
e mërkurë , 11 maj 2011Përfaqësuesja e Shqipërisë, Aurela Gaçe, nuk ka arritur që të jetë pjesë e finales së madhe të festivalit evropian të këngës “Eurovision Song Contest” që po mbahet në Düsseldorf të Gjermanisë.
Lexo të plotë ...
 

Ylli i Hollivudit, ceremoni gala për Sofia Loren
1
2
3
4
5


(4 vota)
e premte , 06 maj 2011Bukuroshja e Hollivudit, që nuk njeh moshë Sofia Loren shkeli tërë hijeshi tapetin e kuq në Beverli Hills, në një ceremoni gala për të vlerësuar jetën dhe karrierën e aktores legjendare.
Lexo të plotë ...