Kuqezinjt mposhtin me merit 2-1 bardheblut n Vlor me golat e Roshit e D. Xhafajt

Flamurtari firmos nj ecuri kampionesh dhe shkruan me germa t mdha emrin e tij n listn e pretendenteve kryesore pr titullin kampion. N vetm dy javt e para t kampionatit ka mundur drejtprdrejt dy favoritt kryesor pr trofeun m prestigjioz. Nse nj jav mposhti bindshm Dinamon n kryeqytet, viktima e radhs ishte nj tjetr kryeqytetase, Tirana 24 her kampione. Arena ishte stadiumi “Flamurtari” i Vlors, ku vendasit q kishin mbushur shkallt kan shijuar nga afr fitoren e rndsishme 2-1 t ekipit t tyre t zemrs dhe vlonjatt e shikojn veten prkohsisht t part n renditje me 6 pik, q konfirmon kshtu forcn e kuqezinjve n kt edicion. Bardheblut vazhdojn t mos jen n lartsin e duhur, pasi problemet jasht fushs kan filluar t ken ndikimin edhe brenda. Flamurtari ka qen superior n t gjitha drejtimet. N loj, n shpirt gare, n dshir dhe n fund ka marr nj fitore t merituar 2-1. Frymzuesi kryesor i tyre ka qen djaloshi i talentuar Odise Roshi, rrezik permanent pr kryeqytetasit. Forma e t riut i ka ardhur n ndihm edhe sulmuesi me eksperienc, Daniel Xhafaj. Minutat e para t ndeshjes kan folur pr Tirann, e cila ka humbur nj rast shum t mir pr t kaluar n avantazh. M pas Flamurtari merr frenat dhe pr t zhbllokuar ndeshjen mendon Roshi, i cili n minutn e 20 shnon nga distanca nj eurogol. Stadiumi n delir, por barazimi i shpejt i Tirans kthen gzimin n tension. N zon Plaku shnon n minutn e 25, por lojtart vlonjat dhe tifozt e shumt irritohen. Tensioni mbshtjell stadiumin, i cili n kor shan gjyqtarin, sepse pretendojn pr faull. Presidenti Gjika paralajmron tifozt se, “problematikt do t nxirren jasht nga stadiumi!” dhe kjo bn q tensioni t shuhet prkohsisht. Vendasit udhheqin lojn dhe Devolli trondit shtylln, por 45 minutat e para mbyllen 1-1. Rifillimi i lojs risheh Tirann krkuese, e cila ashtu si n 10 minutat e fillimit t pjes s par, kan nj tjetr rast pr t kaluar n avantazh, por Moka sht i pakalueshm. Kur bardheblut ishin n momentin e tyre m t mir, e kishin zhvendosur lojn n gjysmfushn e Flamurtarit, vjen edhe ndshkimi: minuta e 66, Roshi driblon dy-tre lojtar bardheblu, nga e djathta e sulmit kuqezi, fut nj top tokazi n zonn e Tirans. Aty Daniel Xhafa mposht lehtsisht Likn. Topi i goditur prej tij prek shtylln pingule dhe ndalet n rrjet. Por Flamurtari nuk ngopet. Administron lojn dhe mbyll Tirann n gjysmfushn e saj. Tirana fut n fush edhe sulmuesin e katrt, Malindin, por goli i barazimit nuk vjen deri n fund. Kjo ishte fitorja e 33 e Flamurtarit n 124 ndeshje historike me Tirann (69 fitore, 22 barazime). N fund Magani falnderon lojtart e tij q dhan maksimumin dhe mundohet t tregohet i kujdesshm, kur e pyet nse ka si objektiv titullin kampion. Ndrsa Starova qan mosshfrytzimin e momenteve t mira t skuadrs s tij, e cila duhej t kishte kaluar n avantazh e para. Ndrsa thot se sht vetm fillimi dhe Tirana do t rikthehet shum shpejt. Kalendari i javs s dyt t Superiores ofron sot ndeshjet Dinamo-Besa, Kastrioti-Vllaznia dhe Bylis-Elbasani. Nesr luhet Sknderbeu-Teuta, ndrsa t hnn Lai-Shkumbini.
#