Byroja e Asambles Parlamentare t Kshillit t Europs q u mblodh sot n mngjes n Strasburg miratoi nj deklarat t prbashkt pr vendin ton ku shpreh shqetsimin pr ngrin politik q erdhi pas zgjedhjeve parlamentare t 28 qershorit pavarsisht kthimit t pjesshm t deputetve socialist n parlament, pas vizits s disa antarve t ksaj asambleje n shkurt.

M 25 shkurt, deputett e Partis Socialiste u futn n parlament dhe bn betimin pas nj bojkoti t punimeve t kuvendit prej 6 muajsh, duke e
prezencn e tyre n parlament t kushtzuar nga miratimi i dy projektligjeve q ata kishin pregatitur. Sipas tyre kto dy projektligje kishin si qllim pr t'i
zgjedhjet e qershorit sa m transparente. M 19 mars, parlamenti aprovoi nj vendim pr ngritjen e nj komiteti hetimor pr zgjedhjet parlamentare. N munges t nj marrveshje mes dy partive mbi mandatin e ktij komiteti hetimor, deputett socialist refuzuan t bheshin pjes e tij.

Si rrjedhoj ky komision nuk u mblodh. Duke pasur parasysh kt ngr poliitk, dhe faktin se demonstratat sit opozits dhe partive qeveritare pritet t mbahen n 30 prill dhe 1 maj, byroja e Asambles i bn tjirrje t gjith liderve politik t vendit t garantojn rifillimin e dialogut politik brenda parlamentit dhe t fitojn mbshtetjen e popullit pr kt process demokratik. T gjitha forcat politike duhet t jen aktiv dhe t marrin pjes n vazhdimsin e punimeve t parlamentit. Funksionimi demokratik i t gjitha institucioneve shtetrore duhet t vazhdoj pa asnj vones n mnyr q t vazhdoj puna pr miratimin e reformave urgjente t nevojshme pr integrimin europian t vendit. Pr m tepr byroja prsrit mundsin, ashtu si u prmend edhe n vizitn e komitetit presidencial, q Gjykata Kushtetuese t'i krkoj nj mendim Komisionit t Venecias n lidhje me qllimin e hetimit t komitetit hetimor, n veanti n lidhje me shtjen e rihapjes s kutive t votimit.