Pas takimit t ministrave t Jashtm t BE-s, zhvilluar dje n Strasburg, shefja e diplomacis evropiane, Catherine Ashton, prmes nj deklarate pr shtyp nxiti lidert shqiptar pr gjetjen e nj zgjidhjeje pr ngrin politik. Baronesha Ashton u shpreh se nuk duhet t rrezikohet rruga e integrimit t Shqipris n BE dhe se pr kt duhet gjetja e nj zgjidhje t pranueshme. “Jemi t interesuar t dim se ’do t ndodh me nismn e z. Daul dhe z. Schulz. Ne duam t shkoj prpara kjo zgjidhje. Duam q Shqipria t jet n rrugn e saj t integrimit evropian. Lidert shqiptar t diskutojn ato shtje dhe t zgjidhin ngrin politik”, - u shpreh Ashton. Zyrtarja e lart evropiane i ka
thirrje lidershipit shqiptar q t angazhohet seriozisht pr zgjidhjen e ngrcit, duke nnvizuar se BE pret progres nga Shqipria. “shtjet me t cilat ne duam q lidert shqiptar t merren jan ato q zgjidhin krizn. Duam t shohim progres. Ka patur nj nxitje t fort nga BE ndaj liderve politik shqiptar”, ka theksuar Ashton, duke rikonfirmuar perspektivn evropiane t Shqipris.


M hert, kreu i Komisionit Evropian, Hoze Manuel Barroso, deklaroi se n takimin e ministrave t Jashtm t BE-s u diskutua pr zhvillimet m t fundit n Ballkanin Perndimor, mes t cilave edhe pr situatn politike n Shqipri. “27 ministrat e Jashtm t vendeve q prbjn Bashkimin Evropian me n krye baroneshn Catherine Ashton, shefen e diplomacis s BE-s, do t hartojn nj deklarat t prer pr zgjidhjen e krizs shqiptare”, - u shpreh Barroso. Sipas Barrosos, n takimin e ministrave t Jashtm t BE-s sht diskutuar situata n rajonin e Ballkanit Perndimor, por edhe pr vende si Maqedonia, Mali i Zi dhe Shqipria.