Kngtarja Aurela Gae ka rrmbyer t dieln n mbrmje, Kupn e Art t Festivalit Knga Magjike 2007, pas nj gare t etshme mes kngtarve finalist, pjesmarrs n nj Gala plot me emocione, t zhvilluar n Pallatin e Kongreseve n Tiran. Auruela Gace, kngtarja vlonjate, e cila i iku Shqipris n vitin 2001, sht shfaqur me nj performac energjike pr disa qindra tifoz t kngs shqiptare , ku ka nderuar me pjesmarrjen e tij dhe Kryeministri i Shqipris, z.Sali Berisha .Ka qn knga Hape veten, me tekst t Timo Fllokos dhe muzik t Florit dhe aranxhimin muzikor nga Darko Dimitrov, q ka ekzaltuar votat dhe duartrokitjet e publikut. N fakt qindra sms e kishin votuar kngn e saj q n natn e par, duke e prcjell si nj kng t realizuar n t gjith komponentt e saj."Falenderoj publikun e shklqyer q m ka mbshtetur dhe q nuk gjndet n asnj vend t bots, sht shprehur Gae e emocionuar me trofeun e art n dor, dhe e rikthyer n skenn ku ajo u rrit, ksaj here me nj look krejt ndryshe nga sa ishte shfaqur m par . E nderuar edhe me mimin e interpretimit, Gae ka pohuar se n Amerike sht tejet e lidhur me komunitetin shqiptar dhe se atje kndon vetm shqip.""Dua t jem srish me publikun shqiptar dhe do t kthehem", ka pohuar kngtarja energjike, duke falendeuar njherazi edhe producentin e ketij Festivali tradicional n Shqipri, shoman-nin e njohur Ardit Gjebrea.Kngtarja e preferuar e shqiptarve t Ameriks n muajin korrik promovoi n klub "Ultra" n Nju Jork, albumin e saj m t ri, me nj prkushtim ndaj kngtareve Nexhmije Pagarusha dhe Vae Zela. Kngt e saj si; "S'jam Tribu", "Potpuri vlonjate", "Xinxrfile", "A kan uj ato burime" mbeten nga m t krkuarat n koncertet q ajo jep pr shqiptart n Amerik. "Muziks shqiptare i mungon identiteti kombtar dhe sht mbushur me huazime",sht shprehur artistja me shpirtin rebel, q Amerika duket se e ka
edhe m t fort, por edhe m ambicioze.mimi i madh, fituesi i Edicionit t nnt t Knga Magjike 2007, u zgjodh nga votat e fshehta t kngtarve, q garuan n kt edicion nn drejtimin e Ardit Gjebres. Ka qn nj sho televiziv i drejtprdrejt plot me surpriza dhe me nje realizim me cilsi t lart artistike, i sjell me profesionalizm nga regjisort nga Kosova, Agron Vula dhe Astrit Idrizi , me skenar te realizuar nga Aldon Lipe dhe skenografi nga Bashkim Zahaj.Spektakli u realizua prmes performancave artistike t sjella nga vet konkurrentt, ndrsa juria ka qn m se e veant, e prbr ksaj here nga ifte artistsh, me kryetar kngtarin e njohur Gaqo Cako. N kt nat t madhe mimesh, jan nderuar me trofe edhe kngtart Kastro Ziso, me mimin Tendenc, me mimin e publikut, Leonora Jakupi, me mimin Jon Muzic, Besa, me mimin e kritiks, Anjeza Shahini, pr Prezantimin skenik m t mir, iljeta, Endri dhe Stefi, trofeja Knga Hit, ia dha Flori dhe Soni Malajt, Best Vokal, Jehona Sopit, etj.