Presidenti austriak, Alexander Van der Bellen, i ka hapur rrugën krijimit të formacionit të qeverisë së re me koalicionin mes Partisë Popullore (OVP) dhe ultranacionalistët e Partisë Liberale (FPOE).


E djathta ekstreme, do të kenë ministri të rëndësishme, si ajo e Brendshme, e Mbrojtjes dhe e Jashtme. Kancelari i zgjedhur, Sebastian Kurz, 31 vjeç, është kryeministri më i ri në botë.


Sipas mediave austriake, Herbert Kickl do të drejtojë Ministrinë e Brendshme, Mario Kunasek të Mbrojtjes dhe Karin Kneissl atë të Jashtme. Lideri i FPOE-së, Heinz-Christian Strache, siç ishte parashikuar do të jetë zv.kancelar.


Kurz dhe kryetari i partis FPÖ Heinz-Christian Strache pr shtat jav resht jan konsultuar pr krijimin e koaliconit. Shtyllat kryesore t bashkpunimit ndr t tjera do t jen reforma tatimore, forcimi i demokracis direkte dhe nj kurs m i ashpr kundr migracionit. Deri tani pr shum pika mungonin detajet.


“Ne duam ta forcojm vendin ton e t sigurojm sistemet tona sociale”, tha Kurz n nj konferenc t prbashkt shtypi me Strache-n. “N radh t par ne duam t kujdesemi pr m shum siguri n vendin ton, kt duam ta arrijm edhe duke luftuar migracionin ilegal.” Kurz gjat krizs s refugjatve u dshmua si nj prfaqsues i vijs s fort: ai kritikoi kulturn gjermane t mirseardhjes, vendosi nj kufi maksimal pranimi pr refugjatt n Austri dhe ia doli q t mbyllet itinerari ballkanik, si rrug tranziti pr refugjatt. Zvendskancelari i zgjedhur Strache foli pr nj “porosi t qart” t votuesve pr t’i marr seriozisht problemet e tyre.


16 dhjetor 2017 (gazeta-Shqip.com)