Presidenti i Gjermanis, Steinmeier zhvilloi vizitn e par n Austri n funksionin e presidentit. N takimin me presidentin austriak Van der Bellen ata u shprehn pr m shum ndihma pr Ballkanin Perndimor.


Presidentt e dy vendeve fqinj gjat nj takimi t prbashkt bn thirrje, q vendet e BE-s t’i kushtojn m shum vmendje Ballkanit Perndimor.


“BE-ja do t bnte mir, q t’u ofroj dorn konkretisht gjasht vendeve”, tha presidenti i Gjermanis Frank-Walter Steinmeier n takimin e par me kreun austriak t shtetit Alexander Van der Bellen n Vjen. Gjendja e vendeve pasuese t ish-Jugosllavis vazhdon t jet e vshtir, tha Steinmeier. Atij i sht br s fundi e qart, se “stabiliteti n Bllkanin Perndimor sht i garantuar, nse ruhet perspektiva europaine”. Edhe presidenti i Austris Van der Bellen u shpreh pr m shum “vmendje” t BE-s ndaj Shqipris, Bosnje-Hercegovins, Serbis, Maqedonis, Malit t Zi dhe Kosovs.


N rajon mbizotrojn konfliktet etnike. Prve ksaj Rusia prpiqet t zgjeroj influencn n Ballkan. BE-ja antarsimin e mundshm t gjasht vendeve e ka kushtzuar me nj proces me disa etapa. Gjat vizits s tij t par n Vjen, qeveria e s cils ndjek nj kurs kundr migrantve, Steinmeier kritikoi edhe formulat e thjeshtuara dhe zgjidhjet n nivel kombtar pr problemitn e refugjatve.


Austria diskuton mbylljen e kufijve


“Kush e anashkalon Europn n zgjidhjen e domoshme aktuaisht, vepron me dritshkurtsi, sipas mendimit tim”, tha Steinmeier. Nse krkohen ndryshime n itinerarin e Mesdheut m t prdorur ktualisht prej  refugjatve, mbetet gjithmon shtja e menaxhimit konkret. N Austri ministri i Jashtm Sebastian Kurz (ÖVP) mbshtet krkesn pr mbylljen e itinerarit t Mesdheut. “Esht evidente, q refugjatve q vijn n Mesdhe ne duhet t’u japim arsye pr t qendruar n atdheun e tyre”, u shpreh Steinmeier duke br thirrje pr zgjidhje gjithprfshirse.


Van der Bellen u shpreh n kontekstin e spekulimeve pr nj mbyllje t mundshme t kalimit kufitar n Brenero mes Austris dhe Italis, q kjo t mos ekzagjerohet.  Masat e fundit t qeveris s Vjens n kt drejtim jan “masa t prgatitjes teorike pr nj rast ekstrem, q n fakt nuk sht ende konkret.”.N programin e Steinmeierit ishte edhe nj takim me kancelarin e Austris Christian Kern (SPÖ) si dhe nj bised me intelektual, ku merrnin pjes ndr t tjer shkrimtari austriak Robert Menassedhe filozofi Konrad Paul Liessmann.


/DW/


 


Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter