Trembëdhjetë fëmijë kanë humbur jetën në Indi, pasi autobusi me të cilin ktheheshin në shtëpi nga shkolla, u përplas me një tren në shtetin verior të Uttar Pradesh.


Policia indiane sqaron se autobusi ishte duke udhëtuar në një kalim hekurudhor kur ndodhi aksidenti. Incidenti vjen pas javë pasi 24 fëmijë vdiqën kur autobusi i tyre ra në një grykë në shtetin Himachal Pradesh.


Aksidentet rrugore janë të zakonshme në Indi, shpesh për shkak të gjendjes së mjerueshme të mjeteve ose rrugëve të shkatërruara.


Incidenti i fundit ndodhi në rajonin Kushinagar të shtetit Uttar Pradesh. Nuk dihet akoma se sa fëmijë po udhëtonin në autobus. Qeveria e shtetit ka urdhëruar një hetim mbi incidentin dhe ka shpallur kompensim për familjet e të vrarëve në aksident.


26 prill 2018 (gazeta-Shqip.com)