Avatar ka marrë tetë nominime Bafta duke shtuar gjasat që ai të merr edhe më shumë nominime për Oskar.

Por, filmi epiko-fantastik i James Cameron do të jetë në garë të fortë me dramën e viteve ’60 “An Education” dhe filmin për luftën “The Hurt Locker”, që po ashtu kanë marrë nga tetë nominime.

Filmi shkencoro – fantastik “District 9” ka marrë vetëm shtatë nominime përderisa filmi “Up In The Air” dhe Inglourios Besterds” ka gjashtë nominime.

George Clooney do të luftoj me britanikët për aktorin më të mirë. Ai ka përballë aktorët Colin Firth dhe Andy Serkis të cilët u paraqiten në filmat “A single Man” dhe “Sex & Drugs & Rock & Roll”.

Një miks eklektik i vajzave do të garojnë për aktoren më të mirë, duke filluar edhe me aktore të panjohura si; Carey Mullingan (An Education), Saoirse Ronan (The Lovely Bones) dhe Gabourey Sibide (Precious) të cilat do të kenë përballë aktoret profesioniste si; Meryl Streep (Julie & Julia) dhe Audrey Tautou (Coco Before Chanel).

Talenti i ri dhe aktori i filmit “Skins”, Nicholas Hoult ka shpresë se do ta merr çmimin për aktorin më të mirë të ri edhe pse është në konkurrencë të fortë me aktoren e filmit “Twilight”, Kristen Stewart.

Ceremonia e shpërndarjes se çmimeve do të mbahet me 21 shkurt.

Lista e nominimeve për çmimet BAFTA

Filmi më i mirë

Avatar
An Education
The Hurt Locker
Precious
Up In The Air

Filmi më i famshëm britanik

An Education
Fish Tank
In The Loop
Moon
Nowhere Boy

Producenti, regjisori dhe skenaristi i më i debatuar britanik

Lucy Bailey, Andrew Thompson, Elizabeth Morgan Hemlock, David Pearson (regjisor/ producent): “Mugabe and the White African”
Eran Creevy (skenarist/regjisor): Shifty
Stuart Hazeldine (regjisor/ skenarist): Exam
Duncan Jones (regjisor): Moon
Sam Taylor-Wood (regjisor): Nowhere Boy

Regjisori më i mirë
James Cameron: Avatar
Neill Blomkamp: District 9
Lone Scherfig: An Education
Kathryn Bigelow: The Hurt Locker
Quentin Tarantino: Inglourious Basterds

Skenari më origjinal

The Hangover: Jon Lucas and Scott Moore
The Hurt Locker: Mark Boal
Inglourious Basterds: Quentin Tarantino
A Serious Man: Joel Coen and Ethan Coen
UP: Bob Peterson and Pete Docter

Skenari më i mirë i adaptuar

District 9: Neill Blomkamp and Terri Tatchell
An Education: Nick Hornby
In The Loop: Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci and Tony Roche
Precious: Geoffrey Fletcher
Up In The Air: Jason Reitman and Sheldon Turner

Filmi më i mirë i huaj

Broken Embraces
Coco Before Chanel
Let The Right One In
A Prophet
The White Ribbon

Filmi më i mirë i animuar

Coraline
Fantastic Mr Fox
Up

Aktori më i mirë

Jeff Bridges: Crazy Heart
George Clooney: Up in the Air
Colin Firth: A Single Man
Jeremy Renner: The Hurt Locker
Andy Serkis: Sex & Drugs & Rock & Roll

Aktorja më e mirë

Carey Mulligan: An Education
Saoirse Ronan: The Lovely Bones
Gabourey Sidibe: Precious
Meryl Streep: Julie & Julia
Audrey Tautou: Coco Before Chanel

Aktori më i mirë në rolin dytësor

Alec Baldwin: It's Complicated
Christian McKay: Me and Orson Welles
Alfred Molina: An Education
Stanley Tucci: The Lovely Bones
Christoph Ëaltz:: Inglourious Basterds

Aktorja më e mirë në rolin dytësor

Anne-Marie Duff: Nowhere Boy
Vera Farmiga: Up in the Air
Anna Kendrick: Up in the Air
Mo'Nique: Precious
Kristin Scott Thomas: Nowhere Boy

Muzika më e mirë

Avatar
Crazy Heart
Fantastic Mr Fox
Sex & Drugs & Rock & Roll
UP

Realizimi më i mirë kinematografik

Avatar
District 9
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
The Road

Montazhi më i mirë

Avatar
District 9
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
Up in the Air

Dizajni më i mirë

Avatar
District 9
Harry Potter and the Half-Blood Prince
The Imaginarium of Doctor Parnassus
Inglorious Basterds

Kostumet më të mirë

Bright Star
Coco Before Chanel
An Education
A Single Man
The Young Victoria

Zërimi më i mirë

Avatar
District 9
The Hurt Locker
Star Trek
UP

Efektet më të mira vizuale

Avatar
District 9
Harry Potter and the Half-Blood Prince
The Hurt Locker
Star Trek

Makijazhi më të mira

Coco Before Chanel
An Education
The Imaginarium of Doctor Parnassus
Nine
The Young Victoria

Filmi më i mirë i animuar në metrazh të shkurtër
The Gruffalo
The Happy Ducklingv
Mother of Many

Filmi më i mirë i shkurtër

14
I Do Air
Jade
Mixtape
Off Searson

Aktori më i mirë i ri (votohet nga publiku)

Jesse Eisenberg
Nicholas Hoult
Carey Mulligan
Tahar Rahim
Kristen Stewart